Neděle 4. června 2023, svátek má Dalibor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Proruské žoldáky teď láká Konvoj. Pojistil si výplaty, verbuje i Wagnerovce

Šéf ruské okupační správy poloostrova Krym Sergej Aksjonov. (28. února 2023) foto: Profimedia.cz

Šéf ruské okupační správy poloostrova Krym Sergej Aksjonov založil novou soukromou vojenskou společnost s názvem Konvoj. Ve velení Konvoje jsou bývalí spolupracovníci žoldnéřské Wagnerovy vojenské společnosti.
  15:35

Příslušníci Konvoje uzavírají dvě smlouvy, jednu přímo s vojenskou společností a druhou s ruským ministerstvem obrany, což jim zaručuje výplatu náhrad v případě zranění nebo smrti. Konvoj nyní působí na pozicích v ukrajinské Chersonské oblasti, která sousedí s Krymem.

Zdroj investigativního portálu Važnyje istorii, který do společnosti na nějakou dobu vstoupil, uvedl, že ve chvíli, kdy vznikala, měla asi 300 členů.

Tento bývalý příslušník skupiny také sdělil, že všichni lidé z velení jsou bývalí spolupracovníci Wagnerovců. V čele Konvoje stojí Konstantin Pikalov, pravá ruka šéfa Wagnerovců Jevgenije Prigožina.

Dříve neochvějná Prigožinova pozice se v poslední době zhoršila, podotkl také investigativní portál. Ruské úřady Prigožinovi zakázaly verbovat do řad žoldnéřů vězně. Tohoto úkolu se místo něj zhostilo ruské ministerstvo obrany.

Prigožin si kromě toho stěžuje, že se jeho bojovníkům nedostává munice, což je podle něj záměrné. Ruský bezpečnostní a politický aparát vnímá Wagnerovu skupinu jako rostoucí mocenskou hrozbu, uvedla ve čtvrtek agentura Bloomberg.

Právě nedostatek munice je podle armádního analytika Kirilla Michajlova jedním z důvodů, proč se žoldnéřům i přes několikaměsíční úsilí a ohromující ztráty nedaří dobýt jejich hlavní cíl – ukrajinské město Bachmut.

Autoři: ,