23. prosince 2011 15:28 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

KSČM: Kim Čong-il se obětoval za blaho Korejců

Vojtěch Filip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vojtěch Filip | foto: KSČMReprofoto

PRAHA/PCHJONGJANG Zesnulý vůdce Kim Čong-il se podle českých komunistů obětoval pro blaho Korejců. V kondolenci to napsal předseda KSČM Vojtěch Filip.

Podle severokorejské agentury KCNA dorazil český projev soustrasti do Severní Koreje v pondělí, tedy ve stejný den, kdy se svět o smrti Kim Čong-ila dozvěděl.

Kondolenci Vojtěcha Filipa obdržel Kim Čong Un, syn a nástupce zesnulého vůdce KLDR

Vážený soudruhu,

V hořkém zármutku jsem přijal zprávu o smrti Kim Čong-ila, velkého vůdce Vaší země.

Velmi jsme si vážili Kim Čong-ila, jenž svůj život zasvětil korejskému lidu. Snažil se o jeho blaho, zajištění bezpečnosti KLDR a dosažení mírového sjednocení Koreje.

Komunistická strana Čech a Moravy pevně věří, že Korejská strana práce překoná nynější zármutek a nadále povede hrdinný boj korejského lidu za obranu socialismu ve Vaší krásné zemi.

Přijměte, prosím, můj pozdrav.

Zdroj: Severokorejská agentura KCNA

Kim Čong-il

Kim Čong-il zemřel v sobotu na srdeční infarkt, uvedla oficiální severokorejská agentura KCNA. Příčinu smrti potvrdila i nedělní pitva. Zemřel ve vlaku kvůli "velké duševní a fyzické zátěži" během "velmi intenzivní inspekci v terénu", uvedla dále státní média.

Vůdce stalinistického státu zemřel 17 let poté, co převzal vládu po svém zesnulém otci a prvním vůdci KLDR Kim Ir-senovi.

Severní Korea je obviňována z porušování lidských práv. Země podle zpráv uprchlíků disponuje skupinou koncentračních táborů, ve kterých vězní v téměř otrockých podmínkách na 200 tisíc lidí.

Lidovky.cz