Středa 25. května 2022, svátek má Viola
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

KSČM, spojenec ODS

Svět

  13:54
BRUSEL/PRAHA - Občanští demokraté a komunisté mohou stát na opačných koncích politického spektra, ale když přijdou na přetřes témata drahá oběma partajím, jsou z nich nejlepší kamarádi.

Čilá spolupráce mezi ideologickými oponenty panuje v Evropském parlamentu při obhajobě takzvaných národních zájmů -konkrétně v boji proti potomkům a obhájcům vysídlených českých Němců.

Všech devět europoslanců za ODS se podepsalo pod prohlášení jejich komunistického kolegy, v němž Daniel Strož odsuzuje šéfa unijního parlamentu za účast na sudetoněmeckých dnech. Kromě ODS a komunistů se za Čechy podepsala ještě nezávislá Jana Bobošíková.

Pro Strože je to už čtvrtá akce proti „druhoválečnému revizionismu“ na půdě europarlamentu a o repete šlo i v případě občanských demokratů. Strana si už sama na Hanse Gerta Pötteringa loni v září stěžovala. Před Vánocemi ale obě partaje spojily síly.

„Jan Zahradil za mnou přišel, osobně mi pogratuloval a řekl, že to v ODS všichni podepíší,“ říká Daniel Strož. „Sice jsem nakonec nesehnal potřebných 350 podpisů, aby se Pötteringova účast projednala na plénu, ale za Zahradila jsem byl rád,“ dodává. Šéf modrých europoslanců společnou akci nezastírá. „Bylo to napsáno velmi dobře a korektně,“ tvrdí Jan Zahradil.

Na vzájemné spolupráci nevidí ani jeden nic zvláštního. „Nejsem z těch, kteří by protestovali, že dvě a dvě jsou čtyři, jenom proto, že to tvrdí komunista. Sudetští Němci nám nedají pokoj a naší povinností je stavět tomu hráz,“ míní Zahradil. Podobně mluví Daniel Strož. „Mně jsou ty žabomyší války doma cizí. Tady je nás 24 za Česko a spolupracovat musíme,“ říká.

„Když jde o české národní zájmy, spolupráce s ODS je velmi dobrá. Řekl bych nejlepší ze stran v Evropském parlamentu,“ míní šéf šestice eurokomunistů Miloslav Randsdorf a vyjmenovává „sudetoněmecká otázka, zpochybňování Benešových dekretů, ochrana českých výrobců...“ „Je to ve prospěch českých voličů, protože ti od nás chtějí hájení národních zájmů. Topolánkova ideologická zavilost a buranství se do Evropského parlamentu naštěstí nepromítají,“ dodává Ransdorf.

Autoři: ,

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Mohlo by vás zajímat