Neděle 29. května 2022, svátek má Maxmilián, Maxim
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kuba překazila oslavu vzniku Československa

Svět

  10:20
HAVANA - Recepce organizovaná u příležitosti 87. výročí vzniku samostatného československého státu, která se měla konat v pátek v luxusním hotelu v Havaně, byla zakázána.

Vůdce komunistické Kuby Fidel Castro foto: ČTK

Místní úřady ji totiž kvůli účasti členek sdružení Dámy v bílém, tedy manželek a blízkých kubánských politických vězňů, označily za "kontrarevoluční akci". Informovala o tom agentura AFP.

Hosté, kteří se dostavili v pátek večer do luxusního španělsko-kubánského hotelu, byli u vchodu informováni, že recepce byla zrušena a přemístěna do rezidence českého velvyslance Petra Stieglera. Tam se nakonec dostavilo překvapivě hodně lidí.

"Byl jsem ve 14.30 vedením hotelu informován, že hotel nemůže být místem kontrarevolučních aktivit," řekl podle AFP velvyslanec. Improvizované recepce v jeho rezidenci se zúčastnila řada velvyslanců evropských zemí. Byla mezi nimi i dvacítka "dam v bílém". Ženy vězněných disidentů jsou takto nazývány, protože se na veřejnosti často objevují v bílých šatech, tedy v barvě naděje.

Ministr zahraničí Cyril Svoboda včera České televizi řekl, že chce požádat Evropskou unii, aby proti totalitnímu chování Kuby zasáhla. "Jestliže tato oslava byla zmařena, tak je to vážné. Pokud jde o postoj vůči Kubě, požádám o přitvrzení," uvedl ministr.
Česká republika obvykle zve představitele kubánské vlády i občanské společnosti, mezi nimi i disidenty, na oslavy státních svátků. Kubánští představitelé ale pozvání tohoto typu systematicky bojkotují.

Kubánský prezident Fidel Castro zhruba v době, kdy se konala recepce, na jednom mítinku obvinil Evropskou unii z pokrytectví ohledně dodržování lidských práv. Zejména se pustil do mezinárodní organizace Reportéři bez hranic, jejíž členy označil za "novináře bez studu".

Tato nevládní organizace se nedávno stala nositelem Sacharovovy ceny za podporu lidských práv. Cenu, kterou uděluje Evropský parlament, dostaly i Dámy v bílém a nigerijská obhájkyně lidských práv Hauwa Ibrahimová.

Češi kritizují Castra
Česká republika patří na půdě OSN i Evropské unie k hlasitým kritikům Castrova režimu, přestože socialistické Československo bývalo jedním z hlavních spojenců Kuby. Po jeho rozpadu ale mezi oběma zeměmi panuje napětí, poznamenala AFP.

V rámci EU česká diplomacie vystupuje proti smířlivým postojům některých evropských zemí k diktátorskému režimu na Kubě. Česku se v minulosti podařilo prosadit v OSN rezoluce poukazující na nedodržování lidských práv na Kubě.

České ministerstvo zahraničí také v minulosti opakovaně protestovalo proti zatýkání kubánských disidentů. Kontakty s nimi vyvolaly i některé aféry - k nejznámější došlo v lednu 2001, kdy Kuba uvěznila bývalého poslance Ivana Pilipa a Jana Bubeníka. Později pak vyhostila i senátora Karla Schwarzenberga.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Mohlo by vás zajímat