Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

'Kulhavý osle!' Za nadávky prezidentovi už v Zimbabwe vězení nehrozí

Svět

  15:09
Zákon o znevažování prezidentského úřadu, který umožňoval poslat za mříže ty, kdo veřejně nadávali na prezidenta Mugabeho, je protiústavní a omezuje svobodu vyjadřování, rozhodl zimbabwský Ústavní soud.

Robert Mugabe foto: Reuters

Až dosud si Zimbabwané museli dávat dobrý pozor na to, jak na veřejnosti mluví o devětaosmdesátiletém Mugabem, který zemi vládne od začátku roku 1988. Podle paragrafu 33 trestního zákona totiž za znevážení prezidentského úřadu hrozila pokuta 100 dolarů až jeden rok odnětí svobody.

"Státní zástupci by neměli horlivě obviňovat lidi, kteří komentují prezidenta v hospodách nebo na jiných veřejných místech," prohlásili zástupci Ústavního soudu. 

Devět soudců se jednomyslně shodlo na tom, že zákon podkopává svobodu vyjadřování. Je pravděpodobné, že se proti rozhodnutí soudu vláda odvolá, informovala britská BBC.

ČTĚTE TAKÉ:

Proti zákonu se hlasitě vymezovala řada poškozených Zimbabwanů, mezi nimi Tendai Danga, jejž policie před dvěma lety zatkla za údajnou urážku prezidenta při hádce s policistou v baru. V květnu skončil ve vězení opoziční aktivista častující na veřejnosti Mugabeho nadávkou "kulhavý osel." V srpnu poté prokurátor obvinil šestadvacetiletého muže kvůli jeho úmyslu použít plakát s tváří Roberta Mugabeho jako toaletní papír.

Soud také prohlásil za protiústavní zákon omezující svobodu médií. "Stát nemůže trestat lidi, jejichž prohlášení se později ukáže jako nepravdivé," řekl náměstek ministra spravedlnosti Luke Malala. Až doteď totiž zimbabwské právo umožňovalo, aby osoba, která zveřejní lživé informace, byla odsouzena ke dvaceti letům žaláře.  

"Existence zákona umožňujícího kriminalizovat někoho za nepravdivé prohlášení má zmrazující účinek na právo svobodně se vyjadřovat," dodal Malala.

Demokratizace na pozadí hospodářského propadu

Nehledě na to, že Mugabe vládne zemi tvrdou rukou už více než 33 let, přijalo v březnu Zimbabwe na základě referenda novou ústavu s širšími občanskými svobodami. Drobné krůčky směrem od diktatury jednoho muže země nastoupila v roce 2009, kdy dohoda mezi Mugabem a opozicí vynesla do premiérského křesla Morgana Tsvangiraje.

Zemi nicméně nadále trápí ekonomická krize a až do roku 2008 nejvyšší inflace na světě, která přesáhla 100 000 procent. V roce 2009 proto vláda zcela zrušila národní měnu. Dnes se v Zimbabwe platí pouze měnami jiných států. 

Zbídačené hospodářství jde na vrub Mugabeho neuvážlivé zemědělské reformě. V roce 2000 přerozdělil půdu bílých farmářů mezi své příznivce a válečné veterány. Většina z nich však s chodem farem neměla žádné zkušenosti.

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...