26. ledna 2015 13:10, aktualizováno  15:03 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Boj o Kobani: porážka islamistů, město ovládli Kurdové

Boje o město Kobani. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Boje o město Kobani. | foto: Reuters

DAMAŠEK Kurdské jednotky vytlačily islámské radikály ze syrského pohraničního města Kobani, o které se bojuje od loňska. V rukou Kurdů je podle syrské exilové organizace ochránců lidských práv nejméně 90 procent města, které loni padlo do rukou Islámskému státu (IS).

Irácká armáda oznámila vlastní vojenský úspěch v Iráku. Porazila prý Islámský stát v provincii Dijála, která leží severně od Bagdádu.

Pevně v rukou armády

Kurdské milice vytlačily Islámský stát z Kobani a mají nyní pod kontrolou téměř celé město, oznámili syrští exulanti, kteří situaci monitorují z Londýna. Podle jejich zdrojů se bojovníci IS stáhli do okolí Kobani.

Ozbrojenci se přesouvají během tvrdých bojů o Kobani
Turečtí vojáci na kopci poblíž Kobani pozorují boje
Výbuch v západní čtvrti Kobani
Válka v Sýrii (ilustrační snímek).

Toto kurdské město leží na hranici s Tureckem a pro Kurdy má jeho udržení mimořádný význam. IS loni začal zabírat sever Sýrie a také Iráku, avšak lidé z Kobani se nenechali zlomit. Tamní Kurdové se chopili zbraní a začali proti IS bojovat. Na pomoc jim v září přišla mezinárodní koalice, která poslala proti IS svá letadla. Nálety koordinují USA a účastní se jich několik jejich arabských spojenců.

Pomoc syrským soukmenovcům poskytli také iráčtí Kurdové. Vyslali do Sýrie několik set vlastních pešmergů, kurdských milicionářů, kteří dovezli těžké zbraně, jichž se obráncům Kobani nedostávalo.

Kvůli bojům o Kobani se dalo na útěk do Turecka na 200 tisíc lidí. Turecko o víkendu otevřelo na své straně hranice tábor pro 35 tisíc běženců. V Turecku je přes 20 uprchlických táborů, v nichž žije na 265 tisíc Syřanů. Mimo tato zařízení je v Turecku dalších 1,7 milionu uprchlíků ze Sýrie.

Islámský stát vyhlásil loni na části Sýrie a Iráku chalífát, ale koaliční nálety jeho postup zpomalily. Koalice, jejíž operace koordinují USA, v pondělí oznámila, že od neděle zaútočila na 13 cílů v Iráku a na 21 v Sýrii.

PSALI JSME:

Provincie Dijála, která leží na hranici s Íránem, je podle pondělní zprávy vojska pevně v rukou armády. „Kontrolujeme všechna města, okresy i kantony Dijály,“ ohlásil generál Abdal Amír Zajdí.

Úspěch v Dijále už v neděli avizoval velitel šíitských brigád, které pomáhají vojsku proti Islámskému státu. Hádí Amrí řekl, že teď se jeho jednotky zaměří na Tikrít a na Kirkúk. Vojáci a dobrovolníci se snaží odklidit z měst a vesnic výbušniny, které IS za sebou nechává. Amrí prý nařídil svým lidem, aby nechali na pokoji domy a majetek občanů. „Ajatolláh (Alí) Sistání nás požádal, abychom chránili domy lidí a jejich majetek, protože je to naše morální a náboženská povinnost,“ sdělil Amrí. Ajatolláh Sistání je nejvlivnější šíitský duchovní v Iráku a zasadil se kromě jiného o to, že se iráčtí šíité připojili k boji proti sunnitskému IS.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!