Úterý 26. října 2021, svátek má Erik
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kvůli porouchané lanovce museli v Rakousku záchranáři evakuovat skoro 90 turistů

Svět

  15:51
VÍDEŇ - Už podruhé v jednom měsíci museli záchranáři zasahovat na hornorakouské hoře Kasberg. Ze zatím neznámých příčin se dopoledne zastavila sedačková lanovka, takže museli z osmi gondol vyprostit 88 turistů. Tentokrát bylo příčinou poruchy rozbité ložisko pohonné hřídele. Lanovku proto nešlo rozhýbat ani náhradním pohonem.

Záchranáři při jedné z minulých akcí na lanovce

"Osm obsazených gondol se naštěstí zastavilo v pozici vhodné ke slanění cestujících," prohlásil velitel horských záchranářů Martin Trautwein. Podle něj šlo slaňování cestujících "jako na drátkách", pouze jedna žena dostala před spuštěním dolů záchvat strachu, který bylo nutné nejprve překonat, dodal. Kolem poledne byli v zářícím slunci a teplotách nad bodem mrazu vyproštěni poslední z cestujících.

Čtyři sportovci nechtěli čekat, až na ně dojde řada: šroubovákem odmontovali dveře gondoly a seskočili z osmimetrové výšky do sněhu. Nikomu se přitom nic nestalo, uvedla APA.

Na stejné lanovce a prakticky stejném místě museli horští záchranáři zasahovat od poloviny prosince už potřetí. V prosinci zastavil lanovku silný vítr, v gondolách tehdy uvízlo devět lidí.

Velká akce pak čekala na záchranáře na téže hoře letos na Tři krále. Ze stojícího sedačkového výtahu museli v tomto případě vyprostit stovku lyžařů. Nejdřív se vyskytla technická závada a po přepnutí na nouzový pohon se zlomila jedna z hřídelí soustrojí. Do záchrany rekreantů byli tehdy zapojeni horští záchranáři, alpská policie, zdravotníci z Červeného kříže, hasiči, tři vrtulníky rakouského autoklubu ÖAMTC a jeden vrtulník policejní.

Autoři: ,

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...