Úterý 19. října 2021, svátek má Michaela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kvůli záplavám začnou mnohé školy na Slovensku později

Svět

  10:23
KOŠICE - Řada základních škol na Slovensku posune kvůli letním záplavám začátek školního roku. Odstraňování následků vysoké vody si totiž v některých školách vyžádalo větší stavební úpravy a ty se někde nepodařilo dokončit. Start vyučování proto ředitelé odložili nejčastěji o několik dní.
Školáci (ilustrační foto)

Školáci (ilustrační foto) foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

"Ve třídách jsme měli metr a půl vody, museli jsme osekat a vysušit zdi, vyměnili jsme obklady, podlahy, elektrické vedení, s opravami ale zatím nejsme hotovi," řekla ředitelka základní školy ve Vítkovicích na Spiši Katarína Skokanová.

Škody na majetku dosáhly asi 30 000 eur (téměř 750 000 Kč), škole při opravách pomohla hlavně organizace Člověk v tísni.

S vyučováním se začne pravděpodobně až 6. září. Žáci však zřejmě budou chodit do školy na směny, protože úplně opravit bude možné jen část tříd.

Posunutý začátek vyučování kvůli škodám po povodních na Spiši čeká pravděpodobně i žáky základní školy v Richnavě. V Košickém kraji vyučování začne později i v dalších školách, z nichž některé přišly při větrných smrštích třeba o střechy.

Šest žádostí o posunutí začátku školního roku podaly školy v Prešovském kraji. Se škodami po povodních to však podle Marie Stanislavové z krajského školního úřadu nesouvisí. V Trenčínském kraji požádaly o odklad začátku školního roku čtyři školy.

Milionové škody

Nejdéle bude likvidace škod po prudkých bouřkách trvat speciální základní škole v Handlové. "Měli tam problémy s tělocvičnou, jídelnou, zatopené byly suterénní prostory," řekla metodička Krajského školního úřadu v Trenčíně Iveta Kováčiková. Kromě této školy chce začátek školního roku odložit též odborné učiliště a další dvě školy v Prievidzi.

Nepříznivé počasí zasáhlo některé školy v obcích Žilinského kraje. O odklad začátku školního roku jich požádalo osm, všechny plánují začít s výukou od 6. září. "Většinou nestihnou kvůli bouřkám a dešťům dokončit rozběhnuté rekonstrukční práce," uvedla Emília Becová z krajského školního úřadu.

Školám v Žilinském kraji bouřky nadělaly škody za 158 000 eur. V některých budovách jsou promáčené stropy, voda zalila suterény či zničila připravený stavební materiál. Největší škodu nahlásila základní škola v Terchové, kde živel zničil majetek za téměř 30 000 eur.

I když v Banskobystrickém kraji začne pro sedm škol školní rok o něco později, jen ve Sklených Teplicích budou mít děti prodloužené prázdniny kvůli nepříznivému počasí. Ve škole zůstaly po prudké bouřce promáčené stropy a učebny se musely vymalovat. Ostatní zařízení požádala o odklad začátku vyučování kvůli nedokončeným rekonstrukcím.

Autoři: ,

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Najděte svou vnitřní krásu: Otestujte nutrikosmetiku od Manufaktury
Najděte svou vnitřní krásu: Otestujte nutrikosmetiku od Manufaktury

Podpořte krásný vzhled své pleti a pokožky nejen zvenku, ale také zevnitř. Objevte nutrikosmetiku značky Manufaktura. Hledáme 30 uživatelů, kteří s...

Mohlo by vás zajímat