9. prosince 2014 16:41 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

I nové ukrajinské příměří vojáci ignorují, střílí z pušek i minometů

Proruští separatisté na tanku u Doněcka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Proruští separatisté na tanku u Doněcka. | foto: Reuters

KYJEV Ukrajinská armáda je připravena prodloužit úterní „den klidu“ na neurčito. Novinářům v Kyjevě to řekl náčelník generálního štábu ukrajinské armády Viktor Muženko. Podle Kyjeva ale povstalci příměří už několikrát porušili.

Nové příměří na východě Ukrajiny začalo platit ráno, obě strany ale varují, že v případě napadení budou palbu opětovat. Palba z těžkých zbraní utichla na frontové linii v Donbasu už v noci na úterý, během dopoledne hlásily obě strany, že zastavení palby dodržují.

Generál Muženko ale po poledni agentuře Unian řekl, že „teroristé“ porušili příměří nejméně ve dvou případech, a to v citlivé oblasti Debalceve v Doněcké oblasti. Podle zprávy ukrajinské Rady národní bezpečnosti a obrany došlo k narušení klidu zbraní dokonce v šesti případech. Povstalci prý napadli armádní pozice palbou z minometů, granátometů a raketometů.

Hrob neznámého vojína, který padl během bitvy o doněcké letiště.

Hrob neznámého vojína, který padl během bitvy o doněcké letiště.

Kdo střílí po kom?

Narušování příměří oznámili během úterního poledne i vzbouřenci, podle nichž armáda útočí na postavení separatistů u města Horlivka. Kyjev podobné informace popírá s tím, že „vojáci projevují statečnost a vytrvalost a na útoky nepřítele neodpovídají“.

PSALI JSME:

Úterní „den klidu“ vyhlásil minulý čtvrtek ukrajinský prezident Petro Porošenko. Povstalci návrh přivítali a zavázali se klid zbraní dodržovat. Předchozí zastavení palby, dojednané v běloruském Minsku počátkem září, bylo nicméně porušováno prakticky každý den.

Navzdory nové dohodě o příměří pokračovaly podle ukrajinských i ruských médií na Donbasu do poslední chvíle poměrně masivní přesuny vojsk. Podle ukrajinské agentury Unian do Doněcku dorazily v noci dvě roty ruských vojáků a žoldnéřů. Přesun kolony potvrdili i povstalci s tím, že jde o „pravidelnou rotaci“ vzbouřeneckých vojáků v první palebné linii.

Lidovky.cz, ČTK

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?