Pátek 3. února 2023, svátek má Blažej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Kyjev navrhl pakt o neútočení, přesto je Bělorusko v ohrožení, řekl Lukašenko

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko přijal ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova v Minsku. (19. ledna 2022) foto: Reuters

Kyjev navrhl Minsku uzavřít pakt o neútočení, uvedl podle běloruské státní agentury Belta běloruský prezident Alexandr Lukašenko. Podrobnosti ukrajinského návrhu Lukašenko nesdělil, pustil se ale do kritiky Západu, který podle něj poskytuje výcvik „bojovníkům“ na Ukrajině a podporuje tam extremisty.
  20:19

Bělorusko, které je nejbližším spojencem Ruska, sice nevyslalo své vojáky do války proti Ukrajině, ale poskytlo Moskvě k útoku proti sousední zemi své území a letiště. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v úterý ujistil, že Ukrajina se nechystala, ani nechystá napadnout sousední zemi.

„Na jednu stranu nás prosí, abychom v žádném případě nebojovali s Ukrajinou, aby se tam naše vojska nepřesouvala. Chtějí uzavřít pakt o neútočení. Ale z druhé strany chystají výbušnou směsici a vyzbrojují je (Ukrajince),“ citovala Lukašenka agentura Belta.

Lukašenko naznačil, že Bělorusku hrozí ozbrojená agrese, kdo jeho zemi ale přesně ohrožuje, nevysvětlil. „Nyní se musíme sjednotit, abychom přežili, aby sem nedejbože nelétaly rakety a aby na nás neházeli bomby,“ prohlásil.

Lukašenko podle opozičního serveru Naša Niva hovořil o Bělorusech, kteří jako dobrovolníci bojují po boku Ukrajinců proti Rusům, spojencům Lukašenkova režimu. „Úřady (na Ukrajině) se od nich pokoušejí distancovat. To vidíme. Ale jasně chápeme a víme, že je posílají na frontu se slovy: ‚Jděte na frontu, trénujte a natrénujte, protože pojedete do Běloruska svrhnout režim. Rozpoutejte tam válčičku‘,“ prohlásil.

Dodal, že Bělorusové se na frontě nedávno dostali pod ruskou palbu a hodně jich padlo nebo bylo zmrzačeno. „Komu jsou teď potřební? Nikomu,“ řekl. „Ale to je jejich volba. Měli by vědět, že se s nimi vypořádáme podle válečných zákonů,“ dodal.

„Nechystali jsme se a nechystáme se napadnout na Bělorusko. To je hlavní vzkaz od celého ukrajinského lidu běloruskému národu. Pro nás je důležité, aby Bělorusko nepřišlo o svou nezávislost a bez ohledu na vliv kohokoliv nevstoupilo do této naprosto hanebné války (Ruska proti Ukrajině),“ prohlásil v úterý Zelenskyj podle serveru RBK-Ukrajina.

O Lukašenkově vyjádření ohledně údajné nabídky paktu o neútočení Zelenskyj prohlásil, že o všem, co Ukrajina předkládá oficiálně, ví celá veřejnost. „Mohu ještě jednou potvrdit: nechystáme se zaútočit na Bělorusko a nemáme takové záměry,“ řekl.

Podle ruské agentury RIA Novosti v pondělí Lukašensko uvedl, že u běloruské hranice jsou rozmístěny jednotky o velikosti asi 23,5 tisíce mužů. Mezi nimi je podle běloruského prezidenta asi 17 000 ukrajinských vojáků a bezmála 4 000 vojáků v Polsku.

Ukrajina se už 11 měsíců brání ruské invazi. Ruská armáda přitom podniká raketové útoky na Ukrajinu také z běloruského území. Lukašenkův režim rovněž v počáteční fázi invaze poskytl území Běloruska ruským pozemním vojskům, která z něho vedla ofenzivu na Kyjev. Ukrajina se obává, že by se Bělorusko mohlo do války zapojit na straně Ruska ještě intenzivněji.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat