Pátek 2. června 2023, svátek má Jarmil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

U Kyjeva se zřítil vrtulník. Zemřelo 14 lidí včetně ukrajinského ministra

Svět

  8:47aktualizováno  21:12
Vedení ukrajinského ministerstva vnitra včetně ministra Denyse Monastyrského ve středu zahynulo při havárii vrtulníku nedaleko Kyjeva. Prezident Volodymyr Zelenskyj nařídil tajné službě a policii zjistit příčiny nehody. Později uvedl, že podle něj nešlo o nešťastnou náhodu. Ukrajinská Státní služba pro mimořádné události bilanci obětí stanovila na 14 lidí.

Vrtulník se zřítil u mateřské školy. „Ráno v Brovarech havaroval vrtulník státní záchranné služby. V důsledku katastrofy zahynul ministr vnitra Denys Monastyrskyj, první náměstek ministra Jevhenij Jenin a státní tajemník Jurij Lubkovyč,“ uvedl náčelník ukrajinské policie Ihor Klymenko.

„V době tragédie byli ve školce děti i zaměstnanci,“ uvedl později gubernátor Kyjevské oblasti Oleksij Kuleba. Ten dopoledne hovořil o osmnácti obětech havárie. Ukrajinská Státní služba pro mimořádné události odpoledne jejich počet snížila na 14 včetně jednoho dítěte. Raněných je 29.

Podle Kuleby byli ihned po nehodě všichni ze školky a přilehlé budovy evakuováni. „Na místě neštěstí zasahují sanitky, policie a hasiči,“ dodal.

Vedení ministerstva letělo na jedno z „horkých míst, kde se odehrávají boje“, řekl zástupce šéfa prezidentské kanceláře Kyrylo Tymošenko. Podle listu Ukrajinska pravda slíbil podrobnosti později. Na palubě stroje byl Monastyrskyj a pět jeho spolupracovníků, spolu s nimi zahynuli také tři členové posádky.

Podle Zelenského nešlo o náhodu

Zatím není jasné, co pád vrtulníku způsobilo. Rusko, jehož jednotky napadly Ukrajinu loni v únoru, se nevyjádřilo a ukrajinští představitelé se nezmínili o žádném ruském útoku v oblasti v době tragédie.

„V Brovarech, kde žijeme, spadla helikoptéra. Školka se nachází 200 metrů od našeho domu, navštěvují ji naše dvě děti. Ráno byla mlha, po ruských úderech nešla elektřina - v domech se nesvítilo. Možná proto helikoptéra ztratila orientaci,“ napsal na Twitteru novinář Volodymyr Jermolenko.

„Mohlo jít také o ruský útok nebo sabotáž, ale těžko říct. Vyšetřování právě započalo,“ dodal Jermolenko.

„Domnívám se, na základě zkušenosti s válkou, kterou mám stejně jako celá naše společnost, že to nebyla nešťastná náhoda, byla to válka. Válka se neodehrává jen na bojišti. Válka se odehrává na různých frontách,“ prohlásil ukrajinský prezident Zelenskyj ve videoprojevu k účastníkům Světového ekonomického fóra ve švýcarském Davosu.

Mluvčí ukrajinského letectva Jurij Ihnat uvedl, že v Brovarech se zřítil vrtulník francouzské výroby Super Puma, který poskytli francouzští partneři.

Vyšetřování příčin katastrofy dostala na starost ukrajinská tajná služba SBU. Uvedl to generální prokurátor Andrij Kostina, podle kterého na případu pracují experti a vyšetřovatelé a prověřují všechny verze.

Policie vyzvala svědky, aby se jí přihlásili. Mluvčí ukrajinské policie a ukrajinského letectva podle médií shodně uvedli, že je příliš brzy na stanovení příčin neštěstí, které se pokusí určit vyšetřovací komise.

Ruská média spekulují, zda šlo o sabotáž, technickou závadu, chybu pilota či nešťastný zásah protivzdušné obrany.

V Brovarech, které jsou východním předměstím Kyjeva, žije asi sto tisíc lidí. Státní záchranná služba spadá na Ukrajině pod ministerstvo vnitra.

Monastyrskyj zahynul ve věku dvaačtyřiceti let. Vystudovaný právník, se ministrem vnitra stal v červenci 2021. Do té doby byl od roku 2019 poslancem za stranu Sluha národa prezidenta Volodymyra Zelenského.

Monastyrskyj mimo jiné spoluvedl loňskou zářijovou výměnu zajatců, největší od začátku ruské invaze. Ukrajině se ze zajetí podařilo dostat 215 lidí, mezi nimiž byli někdejší obránci Mariupolu, včetně velitelů pluku Azov.

Ministr často navštěvoval zničená města a neváhal přitom vyjádřit své emoce nad tragédií války rozpoutané Ruskem. Loni v srpnu mu prezident Zelenskyj udělil Řád za zásluhy. Monastyrskyj byl otcem dvou malých dětí.

Srdcervoucí tragédie, reagoval Západ

K ukrajinské havárii vrtulníku se dopoledne jako první vyjádřil český ministr vnitra Vít Rakušan. „Ukrajinu stihla další tragédie. Mezi mrtvými je i ministr vnitra Monastyrskyj. V osobním jednání fajn člověk, se kterým jsem si rozuměl. Ještě koncem roku jsme se bavili o pomoci a obnově Ukrajiny. Upřímnou soustrast nejbližším,“ napsal Rakušan na Twitteru.

Ke kondolencím k úmrtí ukrajinského ministra se připojil také český premiér Petr Fiala. „Vyjadřuji soustrast rodinám a blízkým ministra Monastyrského a všech, kteří zemřeli při nehodě vrtulníku. Myslím na vás,“ uvedl.

Šéf české diplomacie Jan Lipavský na Twitteru napsal, že ho zpráva hluboce zarmoutila. „Myslím na všechny, kterých se tato tragédie dotkla,“ uvedl.

„Hluboce mě zasáhla zpráva o pádu vrtulníku na mateřskou školu v obci Brovary nedaleko Kyjeva. Lituji všech zmařených životů a vyjadřuji soustrast rodinám obětí a celému těžce zkoušenému národu. Jsme s Vámi,“ vzkázal na Ukrajinu předseda Senátu Miloš Vystrčil.

Politování nad smrtí Monastyrského vyjádřil také předseda Evropské rady Charles Michel, který ho označil za velkého přítele EU. Britská ministryně vnitra Suella Bravermanová nehodu označila za srdcervoucí tragédii.

„Tragédie zasáhla srdce válkou zmítané Ukrajiny. Vyjadřuji upřímnou soustrast rodinám obětí, prezidentovi Zelenskému a celé zemi po havárii vrtulníku u Brovar. Truchlíme s vámi,“ napsala na sociální sítí i šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová. Soustrast projevili i další evropští lídři.

Mapy poskytuje freytag & berndt. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost také vytváří knižní sérii Toulavá kamera s tipy na výlety po celém Česku, která je ideálním dárkem pro obdivovatele krás naší vlasti.

Autoři: ,
Témata: Kyjev, Bachmut, Brovary, Rusko