Opozice již označila dnešní volby za zfalšované. Vzápětí do ulic severokyrgyzského města Balykčy vyrazil asi tisícový dav demonstrantů, který rozehnala policie obušky a střelbou do vzduchu.
"Chceme, aby tyto volby byly prohlášeny za nezákonné. To znamená, že se odmítáme těchto voleb zúčastnit, a potvrdit tak (v úřadu) prezidenta (Kurmanbeka) Bakijeva," prohlásil Atambajev před novináři. Opozice podle něj žádá vypsání nových voleb. Centrální volební komise podle Reuters ale oznámila, že hlasování je platné.
Účast asi tisícovky demonstrantů na protestu proti způsobu vedení voleb, která se shromáždila v Balykčy, potvrdil mluvčí odstoupivšího kandidáta Almazbeka Atambajeva. Policie podle něj dav zastrašila varovnými výstřely do vzduchu. Představitel správy města demonstraci rovněž potvrdil, ale účastníků shromáždění bylo prý méně. Nikdo prý nebyl zraněn, dodal.
Volební místnosti se mají uzavřít v 16:00 SELČ a první výsledky se očekávají navečer. Zatím není jasné, kolik lidí přijde odevzdat svůj hlas, protože obyvatelstvo je po letech plných problémů nedůvěřivé a apatické.
Hlasování probíhá v době rostoucí nestability a série útoků na nezávislé novináře. Opozice ještě před začátkem hlasování pohrozila protestními akcemi, pokud budou výsledky voleb zfalšovány. Před možným falšováním voleb varovala i Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), která bude na řádný průběh hlasování dohlížet.
Prezident, který byl dříve považován za relativně liberálního předáka ve srovnání s mnohem autoritativnějšími představiteli sousedních středoasijských republik, je nyní velkým terčem kritiky, podle které umlčuje svoje politické rivaly a potlačuje opozici.
Bakijev má nyní čtyři protikandidáty, ale málokdo pochybuje, že by nebyl opět zvolen. Jeho jediný vážný soupeř byl právě Atambajev, který v roce 2007 stál krátce v čele vlády. Ale ještě před jeho odstoupením mu dávali analytici jen malé šance, že úřad hlavy státu získá.
Bakijev převzal úřad prezidenta po autoritářském Askaru Akajevovi v roce 2005, který této středoasijské republice vládl téměř 15 let. Akajev po zfalšovaných parlamentních volbách, které vyvolaly násilné protesty, uprchl do Ruska, kde se vzdal funkce.