31. prosince 2005 10:56 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Lavina v Tatrách pohřbila sedm Čechů

Lavina (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lavina (ilustrační foto) | foto: Reprofoto

KOŠICE Sedm mrtvých si vyžádala velká lavina, která se dnes časně ráno zřítila v oblasti Spáleného žlebu v Západních Tatrách. Všechny oběti pocházejí z České republiky.

ČTK to sdělil Ján Kostka ze slovenské horské záchranné služby pro oblast Západních Tater.

Skupina bivakovala v horách už druhou noc za sebou ve stanech ve Spáleném žlebu v oblasti Zverovky. Tato část Tater, kterým se říká Roháče, patří k oblíbeným cílům českých turistů. Kolem půl šesté ráno smetla Čechy do údolí velká lavina.

Zachránit se podařilo pouze jednomu asi třicetiletému muži, který z laviny "vyplaval" a upozornil na neštěstí záchranáře. Po několik hodin trvajícím pátrání záchranáři z horské služby našli všech sedm pohřešovaných těl.

Byli postupně nalézáni v lavinovém nánosu v hloubce od metru až do tří metrů. Určitě tam byla jedna žena," řekl velitel zásahu Rastislav Šroba zpravodajské televizi TA3. Turisté podle něj bivakovali zhruba v přední části údolí ve třech stanech. Lavina spadla pravděpodobně samovolně.

Podle Kostky se skupina sjela z vícero míst v Česku a lidé se navzájem příliš neznali. Někteří byli organizovaní v českém horolezeckém svazu, jiní v turistických spolcích. Podle Kostky ale neměli mnoho zkušeností z pobytu v zimních horách.

Ve slovenských horách už několik dnů sněží a fouká silný nárazový vítr. Ředitel slovenské horské služby Jozef Janiga připomněl, že v Tatrách v posledních dnech hrozilo velké nebezpečí pádu lavin. Záchranáři proto vyhlásili čtvrtý stupeň lavinového nebezpečí pětidílné mezinárodní stupnice a varovali lidi před výpravami na svahy hor a do údolí. Bivakování Čechů bylo podle Janigy zbytečným hazardem s tragickým následkem.

"Jsou to skialpinisté, ti mají zkrátka potřebu zvýšit si adrenalin. V Roháčích ale Češi bivakují zpravidla v létě. Podobnou tragédii tady nepamatujeme," řekla provozní z chaty Zverovka, kam se prý skupina Čechů zašla minulý týden občerstvit. Před výstupem do hor zřejmě nocovali v jednom z desítek penzionů v obci Zuberec nebo v okolí.

Podle údajů střediska lavinové prevence horské záchranné služby v nízkotatranském letovisku Jasná jde o pátou nejtragičtější lavinu v historii Slovenska. Nejhorší případ je z února 1924, kdy obrovský sesuv ze svahů Krížné ve Velké Fatře zničil polovinu osady Rybô. Tehdy přišlo o život 18 obyvatel osady.

Po dnešním neštěstí zahynulo letos ve slovenských horách 24 lidí, z toho 12 Čechů. Loni zemřelo v horách na Slovensku 29 lidí, z toho jedenáct Čechů a stejný počet Slováků.

čtk, lidovky

Najdete na Lidovky.cz