Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Svět

Lavrov v nesnázích, teleport neovládá. Do Srbska nemůže, okolní země mu zakázaly přelet

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v Turecku (16. března 2022) foto: Reuters

Černá Hora, Severní Makedonie a Bulharsko zakázaly přelet ruskému vládnímu letadlu, kterým měl v pondělí ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov cestovat na oficiální návštěvu do Bělehradu. Lavrov rozhodnutí označil za bezprecedentní, nemyslitelné a hanebné.
  9:19aktualizováno  13:41

Lavrov měl do Srbska v pondělí přicestovat na dvoudenní návštěvu, během níž se měl setkat mimo jiné s prezidentem Aleksandarem Vučičem nebo patriarchou Srbské pravoslavné církve. Srbská premiérka Ana Brnabičová uvedla, že situace kolem příjezdu ruského ministra je „velmi komplikovaná“ a že logistikou jeho cesty se zabývá prezident Vučić.

„Je opravdu neuvěřitelné, že situace v Evropě a ve světě je taková, že prezident jedné země se musí zabývat takovými věcmi, jako jsou logistické otázky cesty ministra zahraničních věcí, na nichž závisí, zda dorazí, či ne,“ řekla premiérka podle serveru Danas srbské televizi Pink.

Na otázku, zda se Lavrovova cesta uskuteční, nejmenovaný ruský diplomat agentuře Interfax v pondělí řekl: „Schopnosti teleportace naše diplomacie zatím neovládá.“ Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov uzavření leteckého prostoru pro Lavrovův letoun označil za „nepřátelský čin“.

„Takové nepřátelské činy vůči naší zemi mohou způsobit určité problémy, ale nemohou zabránit naší diplomacii pokračovat v práci,“ řekl Peskov.

Vučić v pondělí uvedl, že se setkal s ruským velvyslancem, který jej informoval o důvodech, proč se Lavrovova návštěva nemůže uskutečnit.

Naše vztahy Západ nenaruší, vzkázal Lavrov

„Nikdy nepodnikneme nic, co by ještě více zhoršilo styky mezi národy,“ odpověděl Lavrov na otázku ohledně případné ruské odvety.

„Západ dává najevo, že neustane v tlaku na Rusko, přičemž nepohrdne žádnými prostředky a metodami, ale narušit vztahy Ruska a Srbska se nikomu nepodaří,“ zdůraznil ruský ministr.

Připomněl současně bombardování Jugoslávie Severoatlantickou aliancí v roce 1999. To mělo přimět tehdejší režim v Bělehradu k ukončení etnických čistek a stažení srbských sil z Kosova.

Téměř všechny země Evropské unie a také Británie uzavřely ruským letadlům svůj vzdušný prostor po ruském útoku na Ukrajinu z 24. února, zatímco Srbsko je jedním z mála spojenců Ruska v Evropě.

Srbsko nezavedlo sankce proti Moskvě, ale od roku 2012 je oficiálně kandidátskou země na členství v EU. Začátkem března se v Bělehradu demonstrovalo na podporu počínání Ruska proti Ukrajině.

Srbsko prakticky úplně závisí na dodávkách ruského plynu, ale jeho loajalitu vůči Moskvě budí také skutečnost, že Rusko podporuje Bělehrad v neuznávání nezávislosti Kosova.

1. dubna 2022

Autoři: ,