Pondělí 1. března 2021svátek má Bedřich -1 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Le Pen výroky o Norsku uškodil dceři

Marine Le Penová a Jean-Marie Le Pen | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Marine Le Penová a Jean-Marie Le Pen | foto: ČTK

PAŘÍŽ/PRAHA Bývalý šéf francouzské Národní fronty označil norské útoky za důsledek naivity vlády, která podcenila problém s imigrací.

Někdejší lídr krajně pravicové Národní fronty Jean-Marie Le Pen připravil své dceři krušné chvilky. S nevybíravostí sobě vlastní okomentoval dění v Norsku v souvislosti s nedávnými útoky v Oslu a na ostrově Utoya. Marine Le Penová, která po něm letos převzala štafetu v čele strany, to přešla mlčením. Zbytek francouzské politické scény však na ni tlačí, aby teď slova svého otce odsoudila.

Po atentátech norského pravicového extremisty Anderse Behringa Breivika zaujala Národní fronta jasnou pozici. Jeho počínání odsoudila jako "barbarské a zbabělé" a vyjádřila plnou solidaritu obyvatelům Norska. Šéfka strany Le Penová ale musela potlačovat hlasy některých radikálnějších kolegů. Například Jacques Coutela, který v letošních regionálních volbách kandidoval v burgundském regionu, ve svém blogu označil Breivika za "ikonu, odbojáře a ochránce Západu".

VŠE O NORSKÉ TRAGÉDII:

Strana ho nakonec potrestala zbavením funkce, i když autorství tezí později popíral. Jeho kolega Laurent Ozon pak na sociální síti Twitter napsal, že útoky lze vysvětlit nárůstem počtu imigrantů v Norsku. Postih ho za to sice nečekal, ale Le Penová mu taktně naznačila, aby se napříště raději držel stranické linie.

"Nehoda šíleného jedince"

Zatím poslední "podpásovku" uštědřil šéfce Národní fronty její otec Jean-Marie Le Pen. Na videu, které publikoval na webových stránkách strany, označil krvavé události v Norsku za důsledek naivity norské vlády, která podcenila celosvětové nebezpečí v podobě přistěhovalectví.

"Situace se mi zdá vážná ne kvůli nehodě jedince, který pod vlivem svého přechodného šílenství začal masakrovat svoje spoluobčany," prohlásila třiaosmdesátiletá ikona strany. "Co se mi zdá ještě vážnější v této aféře, je naivita a nečinnost norské vlády...," dodal. Kritizoval zároveň práci norské policie, která je nedostatečně vyzbrojená a trvalo jí hodinu a půl, než dorazila na místo neštěstí.

Obrana protiútokem

Na to se ozvaly četné osobnosti jak na francouzské pravici, tak levici. Vyzvaly Le Penovou, aby okamžitě odsoudila nejnovější "provokaci" svého otce. "Se vší úctou k Národní frontě by Marine Le Penová měla převzít zodpovědnost a uznat, že tato tvrzení jsou nepřípustná," prohlásil mluvčí opoziční Socialistické strany Benoît Hamon.

Breivikovy oběti a jejich příběhy


"I když se změnilo jméno ve vedení Národní fronty, její politická linie zůstává stejná," komentovala to členka vládního Svazu pro lidové hnutí (UMP) Valérie Rossová Debordová a vyzvala Le Penovou, aby se k výrokům svého otce jasně vyjádřila a nevytvářela matoucí dojem, že strana hovoří dvojím jazykem. "Národní fronta ukázala svou pravou tvář," řekl Yves Jégo z pravicové Radikální strany.

A co na to Le Penová? Ta se teď nachází ve velmi obtížné pozici. Je pro ni nesmírně těžké zaujmout odmítavý postoj k Le Penovi, který sice už nemá vedoucí pozici ve straně, ale stále zůstává respektovaným členem jako její zakladatel a mnohaletý předseda. Na druhou stranu se však snaží vést stranu umírněnějším směrem, aby měla šanci uspět u většího počtu pravicových voličů.

Otcova slova tak prozatím nijak neokomentovala a raději zahájila protiútok. "Od prvních hodin, které následovaly po dramatu v Oslu, mnoho levicových stran a organizací jim blízkých nedůstojným a cynickým způsobem využívá této tragédie k tomu, aby z ní vytěžili ohavný politický profit," napsala ve svém prohlášení.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Reportérka Julie Mahlerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Rozhánění nelegální párty. Policie v lednu zasahovala na večírku v domě v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...

Mord v hospodě U Dvou koček. Zloději odnesli cigarety, víno a ruce oběti

Rituální vražda v pražské hospodě U Dvou koček. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Okolo pouličních lamp tančily roje vloček. Sníh propůjčil pražským ulicím něžný a romantický vzhled. Jen jediné...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!