29. ledna 2016 19:05 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Le Penová chce zavřít evropské hranice. Na konferenci vystoupil i Okamura

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 11Diskuse
Marine Le Penová na konferenci evropských nacionalistů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Marine Le Penová na konferenci evropských nacionalistů. | foto: AP

Evropa musí tváří v tvář migrační krizi zavřít své hranice a jednotlivé země si musejí samy určit, jak budou na příliv uprchlíků reagovat. Na závěr dvoudenní konference evropských nacionalistických stran v Miláně to v pátek řekla šéfka francouzské Národní fronty Marine Le Penová.

Podle Le Penové jsou euroskeptické strany připravené převzít vládní odpovědnost ve chvíli, kdy se evropské struktury kvůli řešení otázek migrace a měnové politiky zhroutí.

Na konferenci euroskeptických stan se sešli zejména nacionalisté sdružení v loni vzniklé frakci Evropského parlamentu. Kromě krajně pravicové FN jsou členy frakce Evropa národů a svobody i nizozemská Strana pro svobodu kontroverzního politika Geerta Wilderse, Svobodná strana Rakouska, italská Liga severu a belgický Vlámský zájem. Na konferenci se ale objevili i zástupci dalších nacionalistických stran z Polska, Rumunska a Británie. Z Česka přijel šéf hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomio Okamura.

„Do budoucna budou strany ENF ve svých domovských zemích vládnout,“ ujistila Le Penová, podle níž nacionalistické strany rozhodně nezůstanou „věčně v opozici“. „Evropské struktury, které byly postaveny na špatném základě, se všude hroutí. Musím ale evropským občanům sdělit, že není třeba se konce tohoto starého světa bát. Naopak, lze doufat v návrat národů a jejich svobody,“ dodala.

Zleva: Laurentiu Rebega z Rumunska, Janice Atkinsonová z Británie, Marcel De...

Zleva: Laurentiu Rebega z Rumunska, Janice Atkinsonová z Británie, Marcel De Graaf z Nizozemska, Tomio Okamura, Matteo Salvini z Itálie, Marine Le Penová, Geert Wilders z Nizozemska, rakouský Heinz Christian Strache, nizozemský Marcel De Graaf a Michal Marusik z Polska.

Také Okamura ve svém vystoupení prohlásil, že Evropská unie selhala, a hájil právo jednotlivých států „být pánem ve své zemi“. „V těchto dnech, v příštích měsících, se rozhoduje o tom, jak bude Evropa vypadat v příštích staletích. Zda zůstane Evropou evropských národů nebo se stane slabším vazalem americké unie osídlenou odnárodněným mixem migrantů a vymírajícími bělochy,“ řekl.

V Miláně dnes proti sjezdu nacionalistů protestovalo několik stovek studentů, kteří označili akci za rasistickou. Protest proběhl v klidu.

ČTK
  • 11Diskuse