Sobota 22. června 2024, svátek má Pavla
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Le Penová musí vrátit europarlamentu téměř osm milionů korun. Zaměstnávala fiktivní asistentku

Svět

  14:16
BRUSEL - Šéfka francouzského krajně pravicového Národního sdružení (dříve Národní fronta) Marine Le Penová bude muset Evropskému parlamentu vrátit 300 000 eur (7,7 milionu korun) za zaměstnávání fiktivní asistentky. Rozhodl o tom podle agentury AFP Soudní dvůr Evropské unie, který zamítl její odvolání proti verdiktu unijního soudu nižší instance z roku 2018.

Marine Le Penová po postupu do druhého kola. foto: Reuters

Případ se týká ženy, kterou Le Penová zaměstnala, ale podle soudu nemohla dokázat, že jí opravdu zadávala práci.

Okamurova SPD svolala nespokojené na Václavské náměstí. Na demonstraci vystoupí Le Penová i Wilders

„Smrdutá bombička. Nikdo není hloupý,“ sdělila AFP v reakci na rozsudek Le Penová. Evropský parlament rovněž od Le Penové požaduje asi 40 000 eur (přes milion Kč) v jiné kauze, která se týká zaměstnávání osobního strážce jako asistenta. Parlament se v obou případech opírá ve svých nárocích o vyšetřování Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF).

Konečný verdikt soudu podle AFP padl v úterý, tedy pět dní před volbami do Evropského parlamentu, které se ve Francii konají v neděli. Národní sdružení je v čele průzkumů veřejného mínění spolu s vládní stranou Republika v pohybu (REM).

Autor:

Nejlepší tip na letní grilovačku: Bez něj se neobejdete
Nejlepší tip na letní grilovačku: Bez něj se neobejdete

Ajvar skvěle dochutí všechny grilované pokrmy. V redakci jsme vyzkoušely jemný i pálivý Ajvar, který se hodí k masu i zelenině. Jaké recepty se...