23. května 2019 14:16 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Le Penová musí vrátit europarlamentu téměř osm milionů korun. Zaměstnávala fiktivní asistentku

Marine Le Penová po postupu do druhého kola. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Marine Le Penová po postupu do druhého kola. | foto: Reuters

BRUSEL Šéfka francouzského krajně pravicového Národního sdružení (dříve Národní fronta) Marine Le Penová bude muset Evropskému parlamentu vrátit 300 000 eur (7,7 milionu korun) za zaměstnávání fiktivní asistentky. Rozhodl o tom podle agentury AFP Soudní dvůr Evropské unie, který zamítl její odvolání proti verdiktu unijního soudu nižší instance z roku 2018.

Případ se týká ženy, kterou Le Penová zaměstnala, ale podle soudu nemohla dokázat, že jí opravdu zadávala práci.

„Smrdutá bombička. Nikdo není hloupý,“ sdělila AFP v reakci na rozsudek Le Penová. Evropský parlament rovněž od Le Penové požaduje asi 40 000 eur (přes milion Kč) v jiné kauze, která se týká zaměstnávání osobního strážce jako asistenta. Parlament se v obou případech opírá ve svých nárocích o vyšetřování Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF).

Konečný verdikt soudu podle AFP padl v úterý, tedy pět dní před volbami do Evropského parlamentu, které se ve Francii konají v neděli. Národní sdružení je v čele průzkumů veřejného mínění spolu s vládní stranou Republika v pohybu (REM).

ČTK

BMW Řada 5 3,0...
BMW Řada 5 3,0...

r.v. 2012, naj. 55 000 km, diesel
950 000 Kč (s DPH)

Najdete na Lidovky.cz