24. května 2019 13:00, aktualizováno  22:10 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Volební místnosti se uzavřely, kandidáty do europarlamentu zatím vybírala pětina až čtvrtina voličů

Andrej Babiš s manželkou u voleb | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Andrej Babiš s manželkou u voleb | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Praha  První den českých voleb do Evropského parlamentu skončil. Volební místnosti se uzavřely v pátek ve 22:00, znovu se otevřou v sobotu ráno. Zájem voličů nebyl nijak velký. Podle odhadů by nakonec mohla hlasovat zhruba pětina až čtvrtina voličů. Před pěti lety si europoslance vybrat pouze 18,2 procenta voličů.

Vyšší účast by si přáli politici, kteří patřili mezi první voliče. Patřil k nim prezident Miloš Zeman, premiér Andrej Babiš nebo lídři opozice.

Lidé, kteří v pátek hlasovat nestihli, budou mít šanci ještě ve sobotu mezi 08:00 až 14:00. Volební komisaři poté jejich hlasy sečtou a odešlou Českému statistickému úřadu. Ten se zveřejněním výsledků bude muset počkat do nedělních 23:00, až skončí hlasování i v dalších zemích EU. Nejdéle se bude čekat na Itálii.

Europoslance si lidé mohou vybrat z rekordní nabídky 39 stran, hnutí nebo jejich koalic, které nominovaly přes 840 kandidátů. Na Česko připadá 21 křesel v Evropském parlamentu, který bude mít do odkládaného odchodu Velké Británie z EU 751 členů.

Účast se v okrscích různí

V hlavním městě se volební účast k 20:00 pohybovala okolo 20 procent. Nejaktivnější byla Praha 4, kde k urnám přišlo mezi 20 a 25 procenty voličů. Nejméně lidí přišlo volit v Praze 14, a to 14 procent. V Praze 1 dorazilo k 21:00 k volebním urnám 26,3 procenta občanů. Praha 12 hlásí zhruba 18procentní účast, voli přišli hlavně starší lidé a rodiny.

Eurovolby 2019
Volby do Evropského parlamentu.

Ve Středočeském kraji hlásí jednu z nejvyšších účastí Benešov, a to 17 procent. Následuje Beroun se 16 procenty. V Mladé Boleslavi přišlo k volebním urnám zatím zhruba 15 procent voličů. Do 15 procent se volební účast pohybuje také na Mělnicku, v největším středočeském městě Kladně přesáhla volební účast 12 procent.

Kolem 15 procent je v průměru volební účast v Libereckém kraji. „Jsou tam velké výkyvy. Někde byla už před hodinou přes 20 procent a třeba v jiném okrsku na té samé chodbě v základní škole byla 11 procent,“ uvedl ve 20:30 Zdeněk Valášek z libereckého krajského úřadu, který volební místnosti objíždí. Přes 16 procent byla účast v jabloneckém okrsku 36 v ZŠ Mozartova.

V průměru okolo deseti procent činila zatím volební účast v Ústeckém kraji. V Ústí nad Labem byla sedm procent, stejně tak v Kadani na Chomutovsku. V obvodu Litoměřice město volební účast dosahuje zatím ke 12 procentům.

Ve větších městech na západě Čech udávají volební komise zatím spíše vyšší zájem o evropské volby, než očekávaly. Například v Karlových Varech v okrsku, kde byla před pěti lety účast zhruba 11 procent, mají už nyní deset procent. V Klatovech v některých okrscích už dosáhla účast 16 procent, což je i pro volební komisaře překvapení. V menších obcích je účast nižší, například v Lomu u Tachova byla po 20:00 účast do deseti procent. „Přijdou tak dva až tři voliči za hodinu,“ popsala komisařka.

V Jihočeském kraji je průměrná volební účast zatím deset procent. ČTK to v pátek v 21:00 řekla Alena Karvánková z krajského úřadu. Například v okrsku na českobudějovické ZŠ Máj II, kde je 1085 voličů, jich zatím odvolilo 12,3 procenta, chodí rodiny, lidé mladší i starší. Na českokrumlovské škole na sídlišti Plešivec odvolilo deset procent voličů, v Dačicích na SOU Jemnická 22 procent. V okrsku v Nové Bystřici na Mírovém náměstí, kde je necelých 1200 voličů, je účast 13 procent, v okrsku na milevské ZŠ Jana Amose Komenského kolem 18 procent a volit chodí starší generace.

  V Jihomoravském kraji přišlo do 21:00 volit 15,2 procenta oprávněných voličů. V Brně byla účast vyšší, hodinu před uzavřením volebních místností dosáhla 20,16 procenta. ČTK to řekla Eva Sychrová z jihomoravského krajského úřadu.

ČTK

Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie
Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie

Státní zdravotní ústav (SZÚ) informoval o tom, že stravování ve školách je zastaralé a skladba jídelníčku neodpovídá současnému způsobu života. Ze studií vyplývá, že ve školních jídelnách děti nedostávají stravu, která by odpovídala doporučení výživových hodnot a liší se i gramáž porcí. Proč tomu tak je?

Najdete na Lidovky.cz