24. května 2019 8:01 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Některé obce spojily eurovolby s referendem. Lidé mohou hlasovat o stavbě Lidlu nebo o vzniku kasina

Nová prodejna Lidlu v Berouně. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nová prodejna Lidlu v Berouně. | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA Obyvatelé několika obcí mohou v pátek a v sobotu hlasovat kromě voleb do Evropského parlamentu také v místních referendech. V Měchenicích u Prahy se vysloví ke stavbě supermarketu, v Holubicích na Brněnsku mohou dát najevo svůj názor na vznik kasina s videoloterijními terminály. V Lovčicích na Hodonínsku se bude hlasovat o rekonstrukci hlavní silnice. Referendum pořádají také v pražských Běchovicích, kde je ve hře budování parkoviště.

Ve středočeských Měchenicích se bude hlasovat o plánované stavbě supermarketu společnosti Lidl. Někteří obyvatelé mají obavy z nadměrné dopravy a hluku, jiní by prodejnu naopak uvítali.

Hlasovat v místním referendu budou také obyvatelé Holubic na Brněnsku. Vyjádří se k tomu, zda má být v obci kasino s videoloterijními terminály, tedy hracími automaty, nebo bez nich. Herna se 150 automaty by pro obec znamenala zvýšení příjmů. Odpůrci hazardu se ale obávají negativních dopadů gamblerství.

V Lovčicích na Hodonínsku se mohou lidé vyslovit k rekonstrukci hlavního silničního tahu. Část obyvatel je pro zachování kamenné dlažby, jiní by preferovali asfaltový povrch.

V pražské části Běchovice budou voliči spolu s volbami do Evropského parlamentu rozhodovat také o stavbě parkoviště u Českobrodské ulice. Vybudování odstavné plochy souvisí s rekonstrukcí místního obchodu - investor si jako podmínku stanovil vybudování parkoviště a sjezdu z ulice.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz