26. května 2019 20:25, aktualizováno  21:03 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Největší účast za posledních 20 let, tvrdí oficiální odhady. V celé Evropě volila více než polovina lidí

Voliči v Německu během voleb. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Voliči v Německu během voleb. | foto: Reuters

BRUSEL V eurovolbách letos zřejmě hlasovalo více voličů než v roce 2014 a nejvíce za poslední dvě desetiletí. Plyne to z odhadu, který v podvečer na základě předběžných údajů z členských zemí nabídl sám Evropský parlament. Pro 27 států, bez Británie, se odhad blíží 51 procentu. V eurovolbách v roce 2014 hlasovalo 42,16 procenta voličů.

V Česku volební účast dosáhla 20,2 procenta, uvedl britský deník The Guardian s odkazem na data Evropského parlamentu. Oficiální čísla zatím nejsou k dispozici. Na Slovensku podle oficiálních informací přišlo 20,1 procenta voličů.

„Jsem potěšen, že mohu oznámit, že předběžné údaje volební účasti jsou nejvyšší za posledních přinejmenším dvacet let,“ řekl novinářům v tiskovém středisku europarlamentu jeho mluvčí Jaume Duch. Je to podle něj obrat v trendu, který převládal od vůbec prvních eurovoleb v roce 1979.

Eurovolby 2019.
Karoline Edtstadler.

Přísná britská volební pravidla omezují možnosti informovat o odhadech výsledků hlasování. Podle mluvčího by se ale celoevropský údaj o volební účasti ve všech 28 zemích unie měl pohybovat mezi 49 a 52 procenty.

Rekord z roku 2009 padl v Dánsku. Tehdy k urnám v evropských vobách přišlo 59,5 procent voličů. Letos by to mělo podle zpráv z Justkého poloostrova být minimálně 63,2 procent.

Napříč 28 zeměmi unie mohlo od čtvrtka do dneška své europoslance vybírat více než 426 milionů oprávněných voličů. Hlasování je tak po indických volbách druhým největším na světě. Voliči rozhodují o novém složení celkem 751 mandátů. Hlasují i Britové, kteří už nyní původně vůbec v unii být neměli a nyní ji mají opustit na konci října. S jejich odchodem se změní i počet europoslanců, klesne na 705. Některé země si polepší o jedno či více křesel, Česku jeho 21 zástupců v EP zůstane.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz