Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Krajní pravice slaví úspěch. Zvítězili Salvini i Le Penová, své europoslance získal Okamura i Kotlebovci

Svět

  7:17aktualizováno  22:35
BRUSEL/PRAHA - Hlasováním v posledních 21 z celkem 28 členských států Evropské unie v neděli skončily čtyřdenní volby do Evropského parlamentu. Informace volebních komisí naznačují, že v mnoha zemích byla volební účast vyšší než před pěti lety. Posílila krajní pravice i Zelení, centristická koalice oslabila.

Ve Francii podle průzkumů vyhrálo Národní sdružení Marine Le Penové s 24 procenty. foto: Reuters

Dvě největší politické rodiny v letošních eurovolbách oslabily a přijdou tak o dosavadní společnou nadpoloviční většinu v Evropském parlamentu. Evropská lidová strana (EPP) získala 174 mandátů místo dosavadních 221 a i přes oslabení tak zůstat nejsilnější frakcí. Socialisté z S&D by mohli mít 153 nových europoslanců, v posledních eurovolbách dostali 191 mandátů. 

Překvapením eurovoleb jsou bezpochyby evropští Zelení, kteří napříč západoevropskými státy posílili. Zástupci tohoto hnutí již označili výsledek za „přesahující očekávání“.

Třetí nejsilnější frakcí se stala liberální ALDE, které by nyní mohlo připadnout 109 mandátů. S touto frakcí se hodlá spojit i koalice Obroda francouzského prezidenta Emmanuela Macrona. Dosavadní trojkoalice ALDE, EPP a Socialisté by i přes ztráty sociálních demokratů a lidovců měla pokračovat a získat většinu v europarlamentu.

Čtěte také o eurovolbách 2019

Stejně hlasů jako ALDE by ale v součtu měly získat i dvě frakce, v nichž se v posledním složení europarlamentu sdružovala nejrůznější nacionalistická a protiunijní uskupení. Evropa národů a svobody (ENF) a Evropa svobody a přímé demokracie (EFDD) by nyní dohromady mohly mít 109 křesel. Zda se tuto sílu podaří stranám využít, ale ukáží až konkrétní vyjednávání po volbách o ustavení frakcí. Jejich lídři ale již teď mají důvod k oslavám, opanovali totiž svá ostře sledovaná klání.

Le Penová porazila Macrona

Bez překvapení dopadl nejsledovanější souboj Evropy ve Francii. Krajně pravicové Národní sdružení (RN) Marine Le Penové zde stejně jako před pěti lety vyhrálo volby do Evropského parlamentu. V očekávaném souboji s proevropskou stranou prezidenta Emmanuela Macrona získalo 23,53 procenta hlasů. Macronova koalice Obroda, jejímž základem je jeho strana Republika v pohybu (REM) je s 22,47 procenty druhá. Výrazně si polepšili zelení, kteří skončili třetí s 13 procenty.

Eurovolby v Česku skončily, k urnám přišla až čtvrtina voličů. Výsledky se Evropa dozví až v neděli

Le Penová, která v kampani tradičně sázela na protiunijní rétoriku, tak zřejmě potvrdila stoupající trend svých preferencí z posledních průzkumů. Macronova strana šla do voleb s ambicí vyhrát v době poznamenané protesty takzvaného hnutí žlutých vest.

Po neúspěchu označil Macron výsledky za zklamání, které však nezmění jeho politiku. Podle Le Penové jde o vítězství lidu, který si důstojně vzal zpět moc. Je však nutné upozornit, že Le Penová oproti volbám v roce 2014 ztratila 2 mandáty a přišla o 2 procenta hlasů. 

Francouzské volby do EP vyhrálo krajně pravicové Národní sdružení Marine Le...
Karoline Edtstadler.

Itálii opanoval Salvini

V italských volbách pak vyhrála protiimigrační Liga vicepremiéra Mattea Salviniho. První průzkumy jí kolem třetí hodiny ranní přisuzovaly až 33 procent hlasů. Druhé místo podle průzkumů získala levicová Demokratická strana, jež měla kolem 23 procent hlasů. Koaličnímu partneru Ligy, protestnímu Hnutí pěti hvězd, odhady přisuzovaly přibližně 18 procent hlasů. 

Krajní pravice uspěla překvapivě i na Slovensku, kde se třetím nejúspěšnějším subjektem se stala protiunijní krajně pravicová strana Kotleba-Lidová strana Naše Slovensko.

Podle oficiálních výsledků zvítězila Koalice proevropských neparlamentních stran Progresivní Slovensko (PS) a Spolu. Na druhém místě skončila nejsilnější vládní strana Směr-sociální demokracie (Směr-SD) expremiéra Roberta Fica, která ale utrpěla ztráty. Zároveň na Slovensku byla rekordně vysoká volební účast - 23 procent.

27.května 2019 v 00:07, příspěvek archivován: 27.května 2019 v 00:24

Slovakia: Historic record turnout in a European election: 23%. #EP2019  #Eurovolby

Německé zklamání

V Německu eurovolby vyhrála konzervativní unie CDU/CSU kancléřky Angely Merkelové s 28,7 procenty hlasů. Druzí jsou Zelení s 20,7 procenta a třetí sociální demokracie (SPD) s 15,6 procenta. Pro vládní strany CDU/CSU a SPD výsledek znamená nejhorší výsledek v evropských volbách, pro Zelené naopak o jasně nejlepší. Ti bodovali hlavně u mladých. V kategorii 18 až 24 let obdrželi 34 procent hlasů. 

Úspěch zaznamenala ale i krajně pravicová strana Alternativa pro Německo, která získala 11 mandátů a stala se tak třetí nejsilnější extrémně pravicovou stranou v Evropě po Salviniho Lize a Le Penové Národním sdružení.

Dosavadním minimem CDU/CSU ve volbách do Evropského parlamentu bylo 35,4 procenta před pěti lety, pro SPD 20,8 procenta v roce 2009. Jejich letošní výsledky jsou tedy ještě hluboko pod těmito hodnotami. Navíc jde pro obě uskupení o nejhorší výsledky v jakýchkoliv poválečných celoněmeckých volbách.

Podobné fiasko zažívají i přední strany ve Velké Británii. Letošní eurovolby vyhrála Strana pro brexit a v EP bude mít minimálně 28 zástupců. Podle lídra Farage by se měly tradiční strany z výsledků poučit. Druzí skončili prounijní Liberální demokraté.

Volby se tak staly prvními na celostátní úrovni, v nichž obě hlavní britské politické strany (Labouristé a Konzervativci) skončí až za prvními dvěma příčkami.  

V Maďarsku opět dominuje Orbán

Předvolební průzkumy naznačovaly, že v Evropském parlamentu výrazně posílí euroskeptické a nacionalistické strany, které v evropském zákonodárném sboru dosud patřily k nejmenším. V Nizozemsku podle odhadů uspěla nová pravicová populistická a euroskeptická strana Fórum pro demokracii (FvD). 

V Řecku zvítězili opoziční konzervativci v podobě strany Nová demokracie. O deset procent hlasů porazili levicovou vládní koalici známou pod názvem SYRIZA.

Eurovolby v Maďarsku vyhrála vládní strana premiéra Viktora Orbána Fidesz s 52 procenty, levicová Demokratická koalice má 16 procent. Mandáty získali i socialisté a Jobbik.

Výjimky v Evropě tvořilo Rumunsko a Španělsko. Tam, kde podle očekávání zvítězili vládní socialisté. Španělská (PSOE) získala téměř 33 procent odevzdaných hlasů a 20 europoslaneckých křesel. Po sečtení více než 98 procent hlasů o tom informovala agentura Reuters. 

Autoři: ,

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!