26. května 2019 22:58, aktualizováno 27. 5 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Evropské volby v Česku vyhrálo podle očekávání ANO. Druhá je ODS, vládní ČSSD zcela propadla

ANO získalo 21,2 procent hlasů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ANO získalo 21,2 procent hlasů. | foto: Ladislav Křivan, MAFRA

PRAHA Na prvním místě letošních eurovoleb se s 21,18 procenty a 6 mandáty umístilo hnutí ANO. Druhá ODS získala se 14,56 procenty 4 mandáty. Tři mandáty získali třetí Piráti se 13,95 procenty. Katastrofou skončily volby pro vládní ČSSD, která neobhájila ani jeden ze čtyř mandátů a obdržela pouze 3,95 procenta.

Kromě prvních třech stran zasednou v Evropském parlamentu také zástupci koalice vedené předsedou TOP 09 Jiřím Pospíšilem. Spolu s ním tam zasednou další dva europoslanci Luděk Niedermayer a Stanislav Polčák. Lídři kandidátky Spojenci pro Evropu hodnotí výsledek se třemi mandáty jako velký úspěch. Dle Rakušana (STAN) mají alternativní strany svou sílu. Atmosféru ve volebních štábech popsali redaktoři LN.

Zřejmě největší skok předvedl Alexandr Vondra z ODS, který postoupil do Bruselu z patnáctého místa. Více čtěte zde. Doprovodí ho lídr kandidátky Jan Zahradil, spolu s Evženem Tošenovským a Veronikou Vrecionovou. ODS obhájila pozici nejsilnější opoziční strany, reagoval na druhé místo ve víkendových Evropských volbách a zisk čtyř mandátů lídr občanských demokratů Jan Zahradil v rozjásaném volebním štábu. Podle předsedy Petra Fialy dali voliči najevo nesouhlas s premiérem Andrejem Babišem (ANO). „Země má naději na změnu,“ uvedl při vyhlášení výsledků. ODS podle něj splnila svoje předsevzetí a dalším cílem je pro ni vítězství ve sněmovních volbách.

Prvních pět kandidátů Pirátů pro eurovolby (zleva) Marcel Kolaja, Markéta...
Šéf KSČM Vojtěch Filip.

Tři noví pirátští europoslanci se chtějí zaměřit například na otázky copyrightu nebo daňových rájů. Frakce v europarlamentu podle nich čekají změny. Pod pirátskou vlajkou zasednou v Evropském parlamentu Marcel Kolaja, Markéta Gregorová a Mikuláš Peksa. Profily všech nových europoslanců najdete zde.

Čtěte také o eurovolbách 2019


Vládní ČSSD v letošních evropských volbách propadla.  Sociální demokraty čeká podle sociologa Jana Herzmanna vnitrostranické napětí, které může rozkolísat i vládu. 

V Evropském parlamentu ČSSD nezískala podle údajů z volebního serveru ani jeden mandát, měla čtyři.  Volební výsledek je pro ČSSD tvrdá rána, nedokázala voliče zaujmout správným tématem a restart strany musí být silnější a jasnější, řekl její předseda Jiří Hamáček. Podle Hamáčka se vedení strany bude soustředit na přípravu na krajské volby. Ty by se měly konat příští rok.

ČSSD utrpěla další velkou porážku ve volbách.

ČSSD utrpěla další velkou porážku ve volbách.

Za SPD se probojoval z prvního místa Ivan David a také Hynek Blaško, ten až z osmé pozice. Celkově získala strana 9,14 %. Dva mandáty získané ve volbách do EP jsou přesně podle plánu, řekl Okamura. Je podle něj vidět, že SPD a jeho program mají pevné místo na české politické scéně.

SPD se podle Okamury ihned zapojí do práce v Evropském parlamentu. „Již ve středu máme první zasedání naší frakce,“ uvedl předseda. Spolupráci s dalšími českými europoslanci Okamura v budoucnu nevylučuje. „Na prospěšných tématech pro českou republiku chceme spolupracovat se všemi českými europoslanci,“ řekl Okamura.

Pogratuloval také Marine Le Penové, jejíž krajně pravicová strana ve Francii porazila koalici prezidenta Emmanuela Macrona a Matteovi Salvinimu, jehož protiimigrační Liga podle předběžných výsledků zvítězila v Itálii. O úspěchu krajní pravice čtěte zde.

Dva europoslance bude mít také KDU-ČSL. Lídra kandidátky Pavla Svobodu, který se nakonec do europarlamentu nepodívá, přeskočili ze třetího a druhého místa Michaela Šojdrová a Tomáš Zdechovský. Více si přečtěte v našem rozhovoru s europoslancem. Celkově lidovci dostali 7,24 procent. Předseda lidovců Marek Výborný označil zisk dvou křesel pro KDU-ČSL v evropských volbách za úspěch, i když je to o křeslo méně, než měla strana dosud.

Andrej Babiš gratuluje Ditě Charanzové.

Andrej Babiš gratuluje Ditě Charanzové.

Poslední stranou, která bude Českou republiku v europarlamentu zastupovat bude KSČM, která získala 6,94 procent hlasů a do Bruselu a Štrasburku tak opět vyšle lídryni své kandidátky Kateřinu Konečnou.

Bez mandátu se ocitnou Svobodní, kteří objahovali jeden mandát. Ve volbách propadla i dvě nová uskupení, HLAS a Evropa společně.

Kompletní galerii nových českých europoslanců si můžete prohlédnout v našem článku.

Ve sběru preferenčních hlasů nejvíce zabodoval Luděk Niedermayer, který jich nasbíral 67 430. Následuje ho Dita Charanzová z hnutí ANO s 53 924 hlasů. Třetí v této statistice skončil lídr ODS Jan Zahradil se 51 381 hlasy. Čtvrté místo obsadil Hynek Blaško z SPD se 47 505 hlasy, což ho katapultovalo do Evropského parlamentu.

Volby do Evropského parlamentu obmění Sněmovnu. V eurovolbách uspěli tři dosavadní poslanci Maxová, Vrecionová a Peksa, v české dolní komoře končí.

K letošním evropským volbám přišlo v Česku 28,72 procenta oprávněných voličů. Jde o účast o více než deset procentních bodů vyšší než před pěti lety.

Lidovky.cz, ČTK

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.