Úterý 28. března 2023, svátek má Soňa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

KAMBERSKÝ: Babiš dominuje české politice právě pět let. Vlevo ouhor, vpravo hrozba

Názory

  23:35
PRAHA - Poslední roky se šíří takováto interpretace aktuálních politických dějin: levice, ztělesněná socialistickými stranami, se úplně odtrhla od mas, které je sto let držely u moci. Jejich roli převzaly strany národní, národovecké, strany protestující proti nezamýšleným důsledkům globalizace.

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš si připíjí¨ve volebním štábu hnutí v Praze na vítězství ve volbách do Evropského parlamentu. ANO volby vyhrálo a získalo šest mandátů. foto: Ladislav Křivan, MAFRA

Výprask, který tradiční levice utrpěla, tuto tezi dosti jednoznačně podporuje.

Z druhé strany je ale dobré vidět, že tradiční strany práce neodcházejí do ústraní jen proto, že by si voliči oblíbili vyloženě nacionalistické formace. Obrovský úspěch Pirátů v Česku či Zelených v Německu a Rakousku ukazuje, že část agendy přebraly socialistům strany úplně nové, ještě progresivnější než klasické strany práce.

Česko je toho učebnicovým ztělesněním: ČSSD dostala na zadek, vítězí Babišovo „ANO, ubráníme Česko“, úspěch slaví i mladí a noví Piráti.

Před pěti lety byly právě eurovolby tím prvním hlasováním, které vyhrálo Babišovo hnutí, a začalo tak svou dominanci na české politické scéně. Tehdy porazilo formaci TOP 09 a STAN o pouhé dvě desetinky procenta. Nicméně uznejme, že tehdy byla Topka v úplně jiné kondici a s úplně, ale úplně jiným předsedou.

Ačkoli jsme, nejspíše díky migrační krizi, prožili eurovolby s nejvyšší volební účastí, stále mají poněkud sníženou vypovídající hodnotu. Andreje Babiše by však jedna věc měla varovat: součet hlasů pro středopravé strany převyšuje hlasy pro jeho Asociaci Nespokojených Občanů.

Čtěte také o eurovolbách 2019

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat