24. května 2019 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Evropské volby 2019: přehledný návod, jak a kde volit, jak kroužkovat

Volby začínají. Scéna z kampaně v belgickém Mechelenu. Zhruba 400 milionů... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Volby začínají. Scéna z kampaně v belgickém Mechelenu. Zhruba 400 milionů... | foto: AP

PRAHA V Česku dnes začínají volby do Evropského parlamentu. Lidé zvolí 21 europoslanců, kteří je po příštích pět let budou zastupovat na unijní scéně. LN přinášejí „kuchařku“ pro voliče.

1. Kdy je možné vyrazit k volbám?
V Česku se volební místnosti otevřou v pátek ve 14.00 hodin a zavřou ve 22.00. Volit pak bude možné ještě v sobotu od 8.00 do 14.00 hodin. ČR je jedinou zemí Unie, kde mohou lidé přijít k volbám v průběhu dvou dnů.

2. Kde je vaše volební místnost?
Kdo volí v místě svého trvalého bydliště, většinou už svou tradiční volební místnost zná. Její adresa mu měla přijít spolu s obálkou s volebními lístky, touto dobou už by je měl každý mít v ruce (posledním dnem pro jejich obdržení bylo úterý). Volebních místností je okolo patnácti tisíc. Češi žijící v zahraničí musejí kvůli volbě českých europoslanců přijet s voličským průkazem do ČR. Občané ČR s místem pobytu v některém jiném členském státě EU ale mohou volit kandidáty příslušné země, v níž žijí.

3. Co když nemohu volit v místě bydliště?
Zákony umožňují vyřídit si voličský průkaz. Jeho držitel pak může odvolit v jakékoli volební místnosti po celém Česku. Poslední šanci pro získání průkazu měli lidé včera (ve středu – pozn. red.). Ve volební místnosti, kterou si vybere, se pak držitel průkazu prokáže platným dokladem totožnosti. Členové komise mu na oplátku předají sadu hlasovacích lístků.

4. Jak volit? Jak použít tzv. kroužkování?
Lidé letos poštou obdrželi hlasovací lístky (či je dostanou ve volební místnosti) celkem 39 stran, hnutí či jejich koalic, které byly k eurovolbám zaregistrovány. Volič si dopředu vybere lístek uskupení, jež chce volit. Za plentou ho pak buď pouze vloží do obálky, nebo má možnost udělit preferenční hlas. Tak se říká možnosti zakroužkovat pořadová čísla před jménem maximálně dvou kandidátů, které si člověk přeje přednostně zvolit. Pokud občan nekroužkuje, automaticky dává hlas uchazečům, kteří jsou na kandidátce nejvýše.

5. Z kolika kandidátů se vybírá?
Podle volebního webu je jich okolo 840. V europarlamentu Češi disponují 21 křesly pro své poslance; na jedno z obsazovaných míst tak připadá 40 adeptů. Tuzemské strany usilující o vstup do Evropského parlamentu musejí získat nejméně pět procent z odevzdaných hlasů. Česko se tím spolu se Slovenskem, Polskem či Francií řadí mezi desítku zemí s nejvyšším volebním prahem. Celkem 13 zemí – mimo jiné Spojené království, Španělsko či Nizozemsko – žádnou minimální hranici nemá.

6. Kdy budou známy výsledky voleb?
Sčítání hlasů má na starosti Český statistický úřad. Se zveřejněním musí vyčkat, až se zavřou volební místnosti v poslední unijní zemi – tou je letos Itálie. České výsledky se tak voliči dozví v neděli ve 23.00 hodin. Ve stejný čas budou dle agentury ČTK známy výsledky v 18 zemích Unie a odhady v dalších osmi členských státech. Celounijní sčítání se protáhne do pondělního rána, kdy budou známy výsledky ve všech 28 zemích EU.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz