Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

BERNÁTH: Zvláštní formát předvolební debaty na ČT aneb když hrají trenéři místo hráčů

Názory

  17:18
PRAHA - Poslední televizní debata před otevřením volebních místností přinesla zklamání. Za debatní stolky si stoupli předsedové stran, zatímco lídři kandidátek zůstali v publiku. Znamenalo to také, že jedna kandidující koalice měla oproti ostatním dvojnásobné zastoupení.

Jedna z předvolebních debat České televize. foto: REPROFOTO ČT

Sestavené kandidátky stran mohou připomínat třeba hokejový tým. Hvězdná první lajna zapisuje do tabulek body, občas jí doplní druhá, a třetí se čtvrtou jsou tam na černou práci. Ocenění pak přebírají hlavně ti borci v popředí. V případě předvolební superdebaty na České televizi se hokejová paralela navíc hodí – ve stejný čas bojovali čeští hokejisté s Německem o postup do semifinále mistrovství světa. Jen v jedné věci srovnání pokulhává: před moderátorku Světlanu Witowskou „vyjeli na led“ místo hráčů trenéři.

Těmi jsou myšleni pochopitelně předsedové, kteří sice své partaje prezentují celkem věrně, jenže zrovna evropské volby i politika jsou přece jen trochu jiné disciplíny. A na debatě, kde byl jediným aktivně kandidujícím diskutérem šéf TOP 09 Jiří Pospíšil, se to pochopitelně podepsalo.

Dvojí kvalita potravin, zavírání hranic i dotace velkým firmám. Šéfové stran debatovali před začátkem eurovoleb

Místo věcné debaty zaměřené na to, jak to v Bruselu a Štrasburku reálně chodí, jsme se dočkali toho, čeho se nám dostává hojně při přenosech ze sněmovny. Osobní útoky, spousta výčitek a připomínání toho, kdo co schválil a pro co zvedl ruku.

O to podivněji si museli připadat samotní lídři kandidátek, kteří povětšinou seděli v prvních řadách publika. Po celou kampaň se snažili představit svoje vize. Ty vzaly pochopitelně v podání jejich předsedů rychle za své. Nejlépe to dokumentuje fakt, že zřejmě nejzapamatovatelnějším momentem byla přestřelka mezi šéfem ČSSD Hamáčkem a předsedou SPD Okamurou o vymývání mozků českých seniorů.

Dvojitá porce pro Spojené síly

Špatně zvolený formát debaty předsedů parlamentních stran měl ještě jedno vyústění. Vedle Pospíšila totiž stál i šéf STANu Vít Rakušan a Spojené síly pro Evropu tak měly v debatě celkem nepochopitelně dva zástupce a tím zákonitě i více prostoru.

S vědomím toho, že průměrně střet předsedů sledovalo jen 262 tisíc lidí (tedy osmkrát méně než souběžně hraný hokej), bychom nad tím snad i mohli mávnout rukou. Nezapomínejme ale, že každým rokem narůstá počet voličů, kteří se rozhodují na poslední chvíli. I takový detail, jako je nepatrná početní převaha, může v myslích přelétavých voličů rozhodnout.

MACHÁČEK: Co čeká Evropu po volbách

Kdo namítne, že debata lídrů evropských kandidátek by více vzrušení stejně nepřinesla, má zřejmě pravdu. Proběhla ostatně na Radiožurnálu a po hodině a půl končila přesně v minutu otevření volebních místností. Z jejího obsahu by se lidem asi tepová frekvence nezvýšila, možná i díky absenci televizních kamer to ale byla oproti té čtvrteční debata mnohem věcnější. Je vidět, že udělat to bez pompy a poctivě také jde.

A jeden povzdech na závěr. České strany se neustále dušují, jak je evropská politika strašně důležitá a do Bruselu proto posílají nejkvalitnější odborníky a vzory morálky vůbec. Škoda, že při dohadování s Českou televizí neměly odvahu jim dát v hlavním vysílacím čase den před volbami skutečně prostor.