Středa 21. dubna 2021svátek má Alexandra 4 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Lékaři po 27hodinové operaci oddělili siamská dvojčata. Poslední řez provedl chirurg podle instinktu

ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační foto | foto: Shutterstock

NEW YORK Chirurgům se v newyorské nemocnici v pátek podařilo oddělit třináct měsíců stará siamská dvojčata, která měla kvůli vrozené vadě srostlé hlavy. Operace s sebou nesla vážná rizika trvalého poškození mozku či dokonce smrti, řekla pro CNN matka dvojčat.

Děti Jadon a Anias McDonaldovi, narozené ve státě Illionis, si prošly 27hodinovou operací v dětské nemocnici Montefiore Medical Center v Bronxu. Chirurgickému týmu, vedeném odborníkem Dr. Jamesem Goodrichem, se podařilo lebky dvojčat i s mozkovými tkáněmi úplně oddělit. Tento typ chirurgického zákroku je teprve 59. provedenou operací na světě.

Po úspěšně dokončené operaci matka dětí Nicole McDonaldová na svoji facebookovou stránku napsala: „Právě stojíme na pokraji velkého neznáma“. Dvojčata operaci sice přežila, ale zatím není jasné, jak budou dál prospívat. „Několik příštích měsíců bude kritických. Jak se Anias a Jadon zotaví, nebudeme vědět po mnoho následujících týdnů,“ napsala.

Při zákroku byly použity pokročilé modelovací a rekonstrukční metody. „Vaskulární systém byl při operaci mnohem komplikovanější, než ukázaly předchozí snímky,“ uvedla pro CNN Nicole McDonaldová. „Dr. Goodrich musel během operace vést svůj poslední řez prakticky podle svého instinktu,“ dokončila McDonaldová.

Jadon byl prvním z chlapců, u kterého byla operace dokončena. Pět hodin poté byl ze sálu odvezen i Anias, jenž utrpěl větší poškození mozkové tkáně než jeho bratr.

Chlapec se srdečními komplikacemi, jehož tlak během operace vážně klesl, je monitrován kvůli možnosti otoku mozku nebo mrtvice. Prognóza naznačuje, že v průběhu jeho zotavování pravděpodobně dojde k nějakému typu paralýzy.

Každé z dvojčat prošlo rekonstrukcí lebky a budou po dobu jednoho týdne intubováni, zatímco lékaři pečlivě monitorují všechny jejich životní funkce.

Podle instituce Medical Center na Marylandské univerzitě zhruba u jednoho ze 200 tisíc porodů dochází k podobné vrozené vadě. Polovina z těchto dětí se jako mrtvá narodí a asi třetina se dožije pouze prvního dne.

Průměrná úspěšnost chirurgických oddělení je podobně tristní. Klíčovým bodem je místo, kde jsou k sobě dvojčata spojena.

„Okolo 68 procent dvojčat, která jsou k sobě srostlá páteří, úspěšně projde chirurgickými operacemi, stále však není znám ani jeden případ oddělení dvojčat srostlých svými srdci,“ uvedlo Medical Center.

„Jediné, co nám zbývá, je veřit a doufat,“ řekla matka dvojčat. „Jsem pořád ještě zamrzlá v prostoru a času. A tam budu, dokud opět neuvidím úsměvy na jejich tvářích.“

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

Vadí mi, když u nás Slováci nemluví česky, říká hlasová poradkyně

Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude pohoršovat. Je dost zralá a dost zaměstnaná...

Cestu do Egypta nedoporučuji. Covid tu prodělat nechcete, říká velvyslanec

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V turistických letoviscích jsou nemocnice pro pacienty s covidem-19. Je však třeba mít dobré pojištění v případě...

Jaro klepe na naše skříně. Oblékněte děti do nové barevné kolekce F&F
Jaro klepe na naše skříně. Oblékněte děti do nové barevné kolekce F&F

Jaro máme v plném proudu, a tak je nejvyšší čas vybavit své ratolesti pohodlným, kvalitním a zároveň trendy oblečením. Co třeba vyzkoušet novou...