Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Lepší jídlo a ochrana mocných gangů: britští vězni se obrací k islámu

Svět

  9:51
LONDÝN/PRAHA - Od poloviny devadesátých let v britských věznicích dramaticky stoupl počet odsouzených hlásících se k islámu. Mnoho z nich ale ke změně náboženství donutily teprve okolnosti prostředí, ve kterém se nacházeli. Vyplynulo to alespoň z výročního průzkumu britské vězeňské správy, který byl zveřejněn minulý týden.
Vězení (ilustrační foto)

Vězení (ilustrační foto) foto: ČTK

Jeho autorka, šéfka vězeňských inspektorů Anne Owersová, podle britského listu The Times uvedla, že vězni se pro konvertování k islámu nejčastěji rozhodnou z materiálních, nikoli duchovních důvodů.

Každé britské vězení nabízí kromě běžné stravy také speciální "halal" menu připravené dle tradičních muslimských zvyklostí. Taková jídla bývají zpravidla chutnější, což je jedním z důvodů, proč se hlásit k islámu. Dalším jsou posvátné pátky, během nichž jsou muslimští vězni osvobozeni od práce a každodenních povinností a mohou se věnovat duchovní činnosti. Někteří vězni, kteří konvertovali k islámu, přiznali, že možnost strávit den modlitbami mimo prostor cely byla impulzem pro změnu náboženství.

Muslimští vězni

* Podle dostupných čísel je v současnosti v britských věznicích 10 300 muslimů.
* To je čtyřikrát více než v roce 1994, kdy bylo vězněno pouze 2513 muslimů (pět procent ze všech vězňů).
* Pro srovnání: v roce 2008 již bylo ve vězeních 9795 muslimů (11 procent všech vězňů ve Velké Británii).
* Pouze necelé jedno procento současných muslimských vězňů bylo odsouzeno za terorismus.



Motivací je ale také ochrana silných muslimských skupin, které mají ve vězeňské komunitě značnou moc. "Mám tady spousty blízkých bratrů. Dělí se s tebou, jeden na druhého dáváme pozor," cituje Owersová v letošní zprávě jednoho z vězňů.

Všichni stoupenci islámu jsou bráni jako extremisté
Vrchní vězeňská inspektorka ale vypozorovala ještě jeden další trend. Dozorci a další zaměstnanci vězení se ke všem muslimským odsouzencům chovají jako k potenciálním extremistům, kteří jsou hrozbou pro společnost. "Bylo by naivní popírat, že mezi osazenstvem věznic nejsou muslimové, kteří zastávají radikální extremistické názory... Ale to ještě není důvod k tomu, aby se ke všem muslimům přistupovalo stejně," stojí ve zprávě.

To pak podle Owersové vede k nárůstu radikalismu i mezi vězni, kteří k islámu konvertovali teprve nedávno. "Zkušenost z vězení v nich vyvolá pocit odcizení a nespokojenosti, a na svobodu tak vyjdou mladí lidé, kteří inklinují nebo se dokonce dají na dráhu extremismu," vysvětlila inspektorka. Tři čtvrtiny muslimských vězňů v zařízeních se zvýšenou ostrahou totiž podle zprávy uvedly, že se necítí v bezpečí. Stěžují si také na velmi špatné vztahy s dozorci. Jak připomněl list The Daily Mail, takové závěry přicházejí v době, kdy průzkumy odhalily, že téměř šest z deseti Britů spojuje násilí a extremismus s islámem. Dvě třetiny obyvatel Británie pak věří, že toto náboženství podporuje utlačování žen.

Čtyřikrát více muslimů
Podle dostupných čísel je v britských věznicích 10 300 muslimů, což je čtyřnásobně více než v roce 1994. Méně než jedno procento z nich bylo odsouzeno za terorismus. Studie Owersové vznikla na základě inspekčních zpráv z 85 britských věznic a hloubkových rozhovorů se 164 vězni z osmi zařízení.

V loňském hlášení vrchní inspektorka poukazovala zejména na rostoucí počet muslimských gangů v rámci britských věznic.

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.