Neděle 26. června 2022, svátek má Adriana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Lesní správa USA připustila, že může za obří požár v Novém Mexiku. Dělníci pálili větve

Požár v Novém Mexiku foto: Profimedia.cz

Lesní správa Spojených států připustila, že její pracovníci v Novém Mexiku způsobili v dubnu dva požáry, které se později rozrostly v nejrozsáhlejší katastrofu tohoto druhu, jakou kdy v tomto státu zaznamenali. Guvernérka Nového Mexika proto žádá, aby plnou odpovědnost za požár převzala federální vláda, napsala agentura Reuters.
  7:52

Vyšetřovatelé lesní správy zjistili, že první část obřího požáru na severovýchod od Santa Fe vznikla od větví, které pálili lesní dělníci. Domnívali se, že vyhasly, ale nebylo tomu tak a 19. dubna začalo hořet. Požár se 22. dubna kvůli silnému větru spojil s ohněm z druhé lokality.

V té začalo hořet poté, co se dělníkům kontrolované vypalování porostů 6. dubna vymklo zpod kontroly. Plameny zachvátily území o rozloze 126 319 hektarů, což odpovídá širší oblasti Londýna. Shořely stovky domů i lesy, které po staletí využívali domorodí obyvatelé Nového Mexika.

Britský internetový deník The Independent uvádí, že kontrolované vypalování doporučují lesníkům někteří odborníci. Shoří při něm uschlé rostliny, čímž se zabrání vzniku požárů katastrofálních rozměrů.

„Bolest a utrpení, jaké lesní správa Spojených států, která má být strážkyní naší krajiny, způsobila obyvatelům Nového Mexika, jsou nepochopitelné,“ řekla novomexická guvernérka Michelle Lujanová Grishamová.

Dodala, že vyšetřování vedené lesní správou je prvním krokem k tomu, aby vláda ve Washingtonu převzala plnou odpovědnost za zničení majetku, evakuaci desítek tisíc lidí i za milionové náklady, které jí vedenému státu vznikly kvůli požáru.

Autoři: ,

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Mohlo by vás zajímat