Pátek 8. prosince 2023, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

V nepálských horách zmizelo z radarů letadlo s 22 lidmi. Úřady zahájily pátrání

Kanadský Twin Otter, se kterými společnost nejčastěji létá. foto: Reuters

V nepálských horách v neděli krátce po startu zmizelo z radarů letadlo soukromé letecké společnosti s 22 lidmi na palubě. Stroj mířil z města Pokhara, které je vyhledávanou turistickou destinací, na sever do Jomsomu. Informují o tom tiskové agentury. Úřady zahájily pátrací akci.
  9:09aktualizováno  14:26


Malé letadlo letělo z turistického města Pokhara, asi 200 kilometrů severozápadně od hlavního města Káthmándú do Jomsomu.

Šlo o pravidelný let, který využívají turisté a který běžně trvá asi 15 minut. Letadlo provozuje společnost Tara Air, která létá převážně s letadly Twin Otter kanadské výroby, které jsou uzpůsobeny ke startům a přistáním na krátkých ranvejích. Stroj, který v neděli zmizel z radarů, podle serveru Flightradar24 létá od dubna 1979.

Pátrání po letadle znemožňuje špatné počasí, v oblasti byla podle meteorologů od rána velká oblačnost. V oblasti už několik dnů prší, lety však omezeny kvůli počasí nejsou.

Letadla na této trase prolétávají mezi horami a pak přistávají v údolí. Na trase tohoto spoje, který pro výpravy do hor často využívají turisté, není podle úřadů žádné jiné letiště, kde by se dalo přistát.

Úřady uvedly, že letadlo pilotoval kapitán Prabhakar Ghimire. Z Pokhary odletěl kolem 9:55. Podle zdrojů z mezinárodního letiště Tribhuvan byl veškerý kontakt s letadlem ztracen několik minut po startu.

„Místní volali a informovali nás, že slyšeli neobvyklý zvuk, jako by se ozvala nějaká rána. Nasazujeme do oblasti vrtulník pro pátrací operaci,“ uvedl Ram Kumar Dani z okresního policejního úřadu.

Počasí brání v pátrání

Nepálské ministerstvo vnitra nasadilo do pátrání dva soukromé vrtulníky z Mustangu a Pokhary, píše Times Now. „K nasazení se připravuje i nepálský armádní vrtulník,“ potvrdil Phadindra Mani Pokharel, mluvčí ministerstva vnitra.

Mluvčí nepálské armády Narayan Silwal také dodal, že vrtulník Mustang momentálně hledá letadlo v oblasti, kde havarovala většina letadel.

„Jeden pátrací vrtulník se kvůli špatnému počasí vrátil do Jomsomu, aniž to letadlo našel,“ uvedl nepálský úřad pro civilní letectví. „Jakmile se zlepší povětrnostní podmínky, pátrací vrtulníky jsou připraveny vzlétnout z Káthmándú, Pokhary a z Jomsomu. Armádní a policejní pátrací týmy vyrazily směrem k místu,“ dodal.

Státní nepálská televize později informovala, že místní zahlédli hořící letadlo v blízkosti pramenů řeky Langu Khola. „Pozemní pátrací týmy k tomu místu vyrazily,“ oznámila letecká společnost. „Může to být požár, který založili vesničané anebo pastevci. Může to být cokoliv,“ dodal mluvčí společnosti.

Jeden z představitelů letecké společnosti uvedl, že v letadle jsou čtyři Indové a tři Japonci. Ostatní pasažéři jsou Nepálci.

Letiště Jomsom je často označováno za jedno z nejnebezpečnějších na světě. Leží ve výšce 2682 metrů nad mořem a má jedinou asfaltovou dráhu. Je výchozí branou jak pro zahraniční milovníky trekingu, kteří odtud vyrážejí do oblasti hory Annapurna, tak pro hinduistické poutníky. Jejich cílem je uctívaný chrám Muktinath.

Nepál, domov nejvyšší hory světa, má co se týče leteckých nehod už spoustu záznamů. Nejčastěji byly v minulosti způsobené proměnlivým počasím a přistávacími dráhami, které se nachází v obtížných horských polohách.

Autoři: ,

Pomožte svému dítěti lépe se soustředit! Vyzkoušejte doplněk stravy ESPRICO®
Pomožte svému dítěti lépe se soustředit! Vyzkoušejte doplněk stravy ESPRICO®

Máte dojem, že má vaše dítě potíže se soustředěním? Impulzivita a hyperaktivita zasahují do jeho každodenního života? V tom případě by se mohl stát...