Stroj ruské letecké společnosti Dagestan Airlines podle tiskových agentur vzlétl z moskevského letiště Vnukovo směrem na Kavkaz; podle některých zdrojů do Machačkaly, podle jiných na letiště Mineralnyje Vody.
Krátce po startu mu ale vypověděl službu jeden motor a piloti raději zamířili na záložní letiště v Domodědovu u Moskvy. Během přibližovacího manévru postupně vysadily další dva motory, vypadly generátory na výrobu elektřiny a navigační systém.
Podle očitých svědků stroj po tvrdém dosednutí sjel z přistávací dráhy, narazil do oplocení a jeho trup se rozlomil; zavazadla cestujících byla rozhozena do vzdálenosti desítek metrů. Výbuch ani požár však nenásledovaly. K letadlu se pak sjely hasičské a policejní vozy a sanitky.
Podle agentury ITAR-TASS se na palubě letounu nacházelo 160 cestujících a devět členů posádky. V okamžiku nouzového přistání nebyly na letišti nejpříznivější povětrnostní podmínky a Domodědovo hlásilo nízkou oblačnost.
Potíže s přepravou zraněných
Většina raněných utrpěla pohmožděniny a psychický otřes. Na místě jim pomáhali psychologové. Vážně zraněné podle moskevského rozhlasu sanitky převezly do nemocnic, přepravu však komplikovalo sněžení a zácpy na silnicích.
Na letiště byl vyslán štáb pro likvidaci havárie a dohled nad vyšetřováním převzal generální prokurátor Jurij Čajka.
Příčiny selhání motorů dosud nejsou jasné. Úřady předběžně vyloučily teroristický útok. Podle letiště Vnukovo zkoušky mezitím potvrdily, že i palivo bylo v pořádku.
Daný stroj měl za sebou sice roky služby v Kazachstánu a v Bulharsku, ale loni podle Dagestánců postoupil generální opravu, takže měl být v pořádku. Předpokládá se, že více jasna do havárie vnesou údaje z palubních záznamníků, tzv. černých skříněk.
Stejné letadlo jako u Smolensku
Dagestánské aerolinky vypravily do Moskvy náhradní letadlo, aby převzalo nezraněné pasažéry. Nouzové přistání Tu-154 vyřadilo z provozu jednu ze dvou přistávacích a vzletových drah na Domodědovu, nicméně letiště je dál v provozu.
Letoun typu Tu-154 figuroval letos v dubnu i v havárii u Smolenska, při které zahynul polský prezident Lech Kaczyński a dalších 95 lidí na palubě vládního letadla.
Hlavní ruský přepravce Aeroflot již tyto stroje vyřadil ze své flotily, nicméně "tůčka" zůstávají nejčastějším typem u menších leteckých společností v Rusku i v dalších postsovětských státech. Kvůli nadměrnému hluku svých motorů však už nesmějí létat do Evropské unie.