Sobota 20. července 2024, svátek má Ilja
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Přelomová léčba leukémie. Po zásahu do DNA je dívka bez příznaků

Svět

  13:27
Britští lékaři představili novou možnost v léčbě zákeřné leukémie. U třináctileté Alyssy jako první pacientky využili genovou terapii, při které zasáhli do DNA. Zdravotní stav dívky se po experimentálním zákroku zlepšil natolik, že je podle lékařů v podstatě vyléčená. Propustili ji domů.

Třináctileté Alysse diagnostikovali obzvlášť agresivní formu leukémie loni v květnu, chemoterapie ani transplantace ale nezabíraly a zbývala už jen paliativní péče.

Dívka se ale dostala do péče týmů zdravotníků z londýnské dětské nemocnice Great Ormond Street Hospital (GOSH) a tady se zúčastnila klinických testů a nové léčby. „Díky genové terapii se z terminálního stadia zhoubné rakoviny dostala do remise,“ uvedli lékaři. Po 28 dnech byla bez zjevných příznaků nemoci, a úspěšně podstoupila už druhou transplantaci kostní dřeně, informovala agentura AFP a BBC News.

Lékaři při experimentální léčbě zasáhli do DNA. Vzali T-lymfocyty, které mají na starosti buněčnou imunitu, od zdravého dárce a „naučili“ je pomáhat Alyssinu tělu. Dívka je podle nemocnice první známou pacientkou, která dostala modifikované T-lymfocyty. Lékaři své poznatky představili na výročním setkání Americké hematologické společnosti.

„Jedná se o vynikající ukázku toho, jak můžeme díky odborným týmům a infrastruktuře spojit špičkové technologie v laboratoři s reálnými výsledky pro pacienty v nemocnici,“ uvedl imunolog Waseem Qasim z GOSH.

K podstoupení léčby se vyjádřila i Alyssa: „Lidé budou vědět, co mají udělat a pomůže jim to.“ Po úspěšném zákroku ji propustili z nemocnice domů.

„Doufejme, že se tím prokáže, že výzkum funguje a že ho budou moci nabídnout dalším dětem,“ řekla k léčbě Alyssina matka Kiona.

„Je úžasné být doma. Alyssa se chce vrátit do školy a to by se brzy mohlo stát skutečností. Už teď škádlí svého bratra, protože se musel vrátit k podzimnímu semestru,“ dodala Kiona.

Autoři: ,

Sex je jako chipsy. Chcete ho, dáte si ho a akorát vás bolí břicho
Sex je jako chipsy. Chcete ho, dáte si ho a akorát vás bolí břicho

Alespoň to říká Marek Cinko, sochař, který prošel různými profesemi. Byl počítačovým grafikem, prodavačem, tesařem a tantra masérem. Právě při...