Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Svět

Šéf Hizballáhu pochválil Hamás za masakr v Izraeli. Mluví o rozhodující bitvě

Libanonci na jižním předměstí Bejrútu sledují projev šéfa hnutí Hizballáh Hasana Nasralláha. Někteří si kromě libanonských a palestinských vlajek přinesli i vlajku tohoto hnutí a Nasralláhovy fotky. (3. listopadu 2023) foto: Profimedia.cz

Šéf libanonského hnutí Hizballáh Hasan Nasralláh ve svém prvním vystoupení od začátku nové války v Gaze pochválil palestinské teroristy z Hamásu za útok v Izraeli ze 7. října. Akce podle něj ukázala slabost Izraele a zahájila novou historickou fázi boje s ním. „Útok byl proveden a rozhodnut ze sta procent Palestinci,“ řekl s tím, že za válku mohou Spojené státy.
  16:11aktualizováno  16:17

„Musela přijít velká událost, která otřásla uzurpující entitou a jejími příznivci ve Washingtonu a Londýně, a právě tou byla požehnaná operace ze 7. října,“ řekl Nasralláh, který podle BBC hovořil prostřednictvím videospojení z neznámého místa.

Válka v Gaze, za niž připsal zodpovědnost Spojeným státům, bude podle něj rozhodující bitvou. Podle televize Al-Džazíra také Nasralláh řekl, že Izrael může rukojmí z Gazy získat zpět jen prostřednictvím vyjednávání. Vyzval též arabské země, aby válku v Gaze pomohly zastavit.

Jeho proslov byl přenášen k davu lidí, kteří se s libanonskými a palestinskými vlajkami shromáždili na jižním předměstí Bejrútu. Mávali rovněž žlutými vlajkami Hizballáhu, na nichž je útočná puška, a někteří přinesli Nasralláhovy fotky.

Zesílení konfliktu Hizballáhu s Izraelem záleží na jeho akcích v Pásmu Gazy, kdo nechce válku v regionu, musí zastavit agresi v Gaze, řekl Nasralláh. Tel Aviv také varoval, že by podle něj „udělal největší chybu v historii“, kdyby provedl preventivní akci vůči Libanonu. Podobné varování adresoval Hizballáhu před necelými dvěma týdny izraelský premiér Benjamin Netanjahu, který řekl, že hnutí bude čelit „nepředstavitelným útokům“, pokud proti Izraeli zahájí válku.

Šéf Hizballáhu také ocenil, že boj s Izraelem se po 7. říjnu „rozšířil na více front“. Od útoku na Izrael, který následně zahájil masivní bombardování Pásma Gazy a posléze tam spustil i pozemní operaci, zesílilo také ostřelování na izraelsko-libanonské hranici, kde zemřelo 57 členů Hizballáhu a několik civilistů na obou stranách, ale také izraelských vojáků.

Nasralláh v pátek poděkoval iráckým a jemenským militantním skupinám, že se zapojily do boje proti Izraeli a ocenil i jejich útoky na americké základny v Iráku a Sýrii. Ty v posledních dnech opakovaně čelí pokusům o útoky s využitím dronů.

Izrael ve válce

Na úvod projevu Nasralláh označil za mučedníky bojovníky Hizballáhu, kteří zemřeli v bojích s izraelskou armádou. Vyjádřil také soustrast rodinám lidí zemřelých při izraelském bombardování Pásma Gazy a při raziích izraelské armády na okupovaném Západním břehu. Kromě soustrasti jim však vyjádřil i „blahopřání“, protože jejich blízcí se tak podle něj stali mučedníky.

„Absolutní utajení je to, co zajistilo úspěch operace Povodeň al-Aksá ze 7. října,“ řekl Nasralláh s odkazem na bezprecedentní a brutální útok, který Hamás nazval podle mešity na Chrámové hoře v Jeruzalémě.

Před Nasralláhovým proslovem mluvčí izraelské armády Richard Hecht uvedl, že armáda je na severu Izraele u hranic s Libanonem v nejvyšší pohotovosti. „Budeme nadále tvrdě reagovat na jakýkoli útok na izraelské civilisty. Jsme na severní hranici ve velmi vysoké pohotovosti reagovat na jakoukoli událost, dnes i v příštích dnech,“ řekl Hecht.

Hamás napadl Izrael z Pásma Gazy 7. října a Izrael reagoval odvetnými údery. Útok Hamásu má na svědomí na 1 400 obětí, v Pásmu Gazy podle palestinských úřadů spravovaných Hamásem zemřelo dosud přes 9 200 lidí. Tento údaj není možné nezávisle ověřit.

Hizballáh (Alláhova strana) je šíitské islamistické hnutí, které vzniklo v roce 1982 za první libanonské války (též zvané Operace Mír Galileji), kdy Izrael ve snaze zlikvidovat palestinské hnutí odporu vpadl do Libanonu. Inspirací zakladatelů Hizballáhu bylo vítězství islámské revoluce v Íránu z roku 1979, první jednotky byly také vycvičeny íránskými revolučními gardami. Hizballáh má i politické křídlo, které se je od roku 1992 i v libanonském parlamentu a jehož zástupci jsou také ve vládě.

Izrael už nevaruje Rusy v Sýrii

Roste i napětí mezi Izraelem a Sýrií, potažmo Ruskem. Izrael dříve před každým leteckým úderem na vojenské cíle v Sýrii Rusko předem varoval, aby ruské jednotky v Sýrii nepřišly k úhoně. Od začátku války mezi Izraelem a Hamásem už tak ale nečiní. To vedlo k dalšímu zhoršení vztahů mezi Moskvou a Jeruzalémem, napsala agentura Bloomberg. Moskva dokonce po propuknutí bojů přijala delegaci Hamásu.

Od začátku války Izrael také zesílil údery proti syrským milicím podporovaným Íránem, které se přesunuly blíže k izraelským hranicím. Hrozí, že by se Sýrie mohla stát další frontou ve válce mezi Izraelem a Hamásem, píše Bloomberg. Právě tomu se však Spojené státy a jejich regionální spojenci snaží zabránit, když vyjednávají o zmírnění konfliktu a případných humanitárních pauzách. Se stejným cílem do Tel Avivu přijel americký ministr zahraničí Antony Blinken.

„Rozšíření do Sýrie není jen riziko. Už to začalo,“ řekl tento týden zvláštní vyslanec OSN pro Sýrii Geir Pedersen. „Do sudu se střelným prachem se přilévá benzín a vše už začíná doutnat,“ dodal.

Autoři: ,