Neděle 26. března 2023, svátek má Emanuel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Libanonci si připomněli Harírího

Svět

  11:10
Bejrút - Syn zavražděného expremiéra vyzval k odvolání prezidenta Lahúda. Ten je prý symbolem syrského poručnictví.

Saad Harírí. foto: ČTK

V centru Bejrútu se včera sešlo asi půl milionu Libanonců, aby si připomněli první výročí od vraždy někdejšího premiéra Rafíka Harírího. Manifestaci svolaly protisyrské strany, které chtějí demonstrovat svůj odpor proti Sýrii.
Viníci vraždy nebyli dodnes dopadeni. Mnoho Libanonců atentát přisuzuje Sýrii, která po něm musela z Libanonu stáhnout svou armádu. Kvůli výročí byly včera v Libanonu zavřeny školy a obchody.

V průvodu kráčeli lidé s libanonskými vlajkami a mnozí v modrém oblečení coby projev přízně Hnutí budoucnosti, které založil Harírího syn Saad. Manifestace vyvrcholila po poledni u Harírího hrobu na náměstí Mučedníků, tedy přesně na hodinu rok po silné explozi, při níž kromě Harírího zahynulo 20 lidí.

V průvodu šli hlavně libanonští sunnité, křesťané a drúzové. Nezúčastnili se ho naopak šíité ze stran Hizballáh a Amal, které na rozdíl od sunnitů patří mezi stoupence Sýrie.
Atentát nyní vyšetřuje OSN. Saad Harírí se kvůli výročí vrátil do Libanonu. Předchozí měsíce trávil v zahraničí podobně jako další politici, kteří mají strach o život. Saad pobýval ve Francii a Saúdské Arábii. „Libanonci musejí ukázat světu, že odmítáme poručnictví, útlak a zločin. Nechceme, aby byla ohrožena naše nezávislost a svoboda,“ řekl v pondělí večer v libanonské televizi.

Včera pak Saad Harírí vyzval při projevu k odvolání prosyrského prezidenta Emila Lahúda, kterého označil za symbol syrského poručnictví. „Syřané nám v Báabdě (prezidentském paláci) zanechali odkaz svého poručnictví. Říkáme jim, aby toto dědictví z paláce stáhli. Stáhněte tento symbol vašeho poručnictví a útlaku, protože Libanonci nepřistoupí na žádné smlouvání,“ řekl Harírí.

Pomstu Lahúdovi a Asadovi

K odstoupení vyzval Lahúda i opoziční lídr Walíd Džumblát, který rovněž slovně napadl syrského prezidenta Bašára Asada. Toho označil za tyrana. „Chceme pomstu na Lahúdovi a Bašárovi,“ volal na své příznivce drúzský politik Džumblát, který jen málokdy vychází ze svého domu v horách, protože se obává atentátu. S Lahúdem v prezidentském paláci prý Libanon nezávislý nikdy nebude.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat