Neděle 28. dubna 2024, svátek má Vlastislav
130 let

Lidovky.cz

Libanonská armáda bojuje s islamisty

Svět

  8:09
TRIPOLIS - Sever Libanonu v uplynulých dvou dnech zachvátilo nejhorší násilí od konce občanské války z let 1975 až 1990. Podle posledních zpráv v těžkých bojích mezi libanonskou armádou, která nasadila i tanky a dělostřelectvo, a palestinskými radikály z organizace Fatah al-Islám, opětující palbu granáty a samopaly, zahynulo přes 55 lidí.

Severní Libanon. foto: ČTK

Armáda přitom přišla nejméně o 27 vojáků, ozbrojenců padlo kolem dvaceti, zbytek obětí tvořili civilisté. „Armádní bombardování pozic militantů zasáhlo i několik domů s uprchlíky. Pumy zabily devět civilistů a nejméně sedmdesát dalších zranily,“ popsal jeden z útoků nejmenovaný zdroj z Palestinského lékařského centra, které je umístěno v uprchlickém táboře Nahr Baríd. Ten se nachází v blízkosti druhého největšího libanonského města Tripolis.

Na území Libanonu se nyní ve dvanácti táborech nachází zhruba 400 000 palestinských uprchlíků. Mnozí z nich podle britské stanice BBC opustili své domovy již v roce 1948, kdy vznikl stát Izrael.

Smrt prchajícího teroristy
Organizace Fatah al-Islám je údajně napojena na teroristickou síť Al Kajdy, což mimo jiné může potvrzovat i nalezené tělo Saddáma Hadždže Díba, kterého pronásledovaly německé tajné služby za účast na loňském neúspěšném atentátu v Kolíně nad Rýnem. Tento terorista, který se měl podílet na útoku na německé vlaky během mistrovství světa ve fotbale, měl být údajně spojen s Abú Músou Zarkávím, jenž byl do své smrti pokládán za šéfa irácké pobočky Al Kajdy. Mezi mrtvými má podle informací libanonských bezpečnostních složek být ještě „několik klíčových vůdců, kteří se chystali k velkým atentátům“.

Fatah al-Islám se měla sice loni odštěpit od prosyrských militantních Palestinců, někteří libanonští experti jsou ale přesvědčeni, že je Fatah al-Islám nadále jakousi prodlouženou rukou syrské vojenské rozvědky. I když Sýrie z Libanonu v roce 2005 po třiceti letech stáhla své vojenské jednotky, snaží se podle Bejrútu v zemi udržet svůj politický vliv.

Libanonský premiér Fuád Siniura obvinil Fatah al-Islám z toho, že chce narušit mír v zemi a destabilizovat ji. Libanonské občany vyzval k jednotné podpoře armády a bezpečnostních sil. Prezident Emil Lahúd vyzval úřady, aby zatčené osoby vyšetřily a zjistily, kdo za násilím stojí a jaké měl záměry. Obě strany se ale z rozpoutání násilí navzájem obviňují.

Podle nejčastěji citované verze armáda provedla razii proti radikálům v bytě na hlavní třídě města Tripolis. Zde se bezpečnostní síly pokusily zatknout podezřelé z bankovní loupeže, která se odehrála v sobotu ve městě Amjún. Propukla přestřelka, která se přenesla do okolí. Podle agentury AP nebyla identita ozbrojenců podezřelých z loupeže známa, ale předpokládá se, že šlo o členy Fatah al-Islám.

Násilí v táborech
Tato organizace se loni přesunula do výše uvedeného uprchlického tábora Nahr Bárid, kde i včera probíhaly nejtvrdší střety mezi radikály a armádou. Tábory jsou všeobecně považovány za bašty ozbrojenců, kterých tu mají být tisíce.

Libanonská vláda sice v minulých letech poněkud zmírnila zákony, které se týkají zdejších uprchlíků - mohou se teď například ucházet o zaměstnání, i když většina získá jen manuální práci. Stále ale nemají nárok na státní zdravotní péči, nesmějí vlastnit nemovitosti a mimo území táborů nejsou vítáni. Žijí tedy hlavně díky podpoře agentur OSN.

Autoři:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!