Pátek 10. května 2024, svátek má Blažena
130 let

Lidovky.cz

Liberalizace služeb? Ano i ne

Svět

  8:17
ŠTRASBURK - Na udusaném plácku před Evropským parlamentem postávají tisíce lidí. Někdo drží portrét bývalého eurokomisaře Fritse Bolkesteina opatřený nápisem Neoliberální noční můra.

Demonstrace odborářů foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Další pískají na píšťalku a podle pokynů z pódia občas vykřiknou Ne Bolkesteinovi - ano sociální Evropě! Jiní jen v tichosti mávají prapory s emblémem jejich odborového svazu. Demonstrace odborářů proti liberalizaci služeb v unii - takzvané Bolkesteinově směrnici, o níž v protější budově právě mluví europoslanci - je v plném proudu.

Revoluční zapálení ale z davu nesálá. Důvod je prostý: odboráři nemluví stejnou řečí, doslova i obrazně. Francouzi či Němci přijeli vypískat celou normu. "Chceme stažení směrnice a začít od začátku," říká rozhodně šéf francouzské Dělnické síly Jean-Claude Mailly. Odbory z nových členských států ale tak rezolutní nejsou. Je jim jasné, že uvolnění bariér ve službách přináší kvalifikovaným a levnějším lidem z východu Evropy příležitosti.

Nejsme proti, jen jsme solidární
"Nejsme proti té směrnici," potvrzuje třeba Jan Guz z polské Konfederace odborových svazů. "Původně jsme byli, ale vyjasnili jsme si některé pochybnosti a už nejsme. Teď jsme tu proto, abychom vyjádřili solidaritu s ostatními odboráři v Evropě," dodává. Ani Češi si nepřejí vyhození zákona do koše.

"Naše demonstrace není proti liberalizaci služeb, ale na podporu změn, kterých už bylo dosaženo," říká místopředseda Českomoravské konfederace odborových svazů Zdeněk Málek v narážce na dohodu socialistů a lidovců v europarlamentu vyškrtat ty nejspornější pasáže ve směrnici.

"Nechceme bránit našim živnostníkům nebo podnikatelům, aby šli působit do jiných zemí. Jen se ptáme na podmínky, za jakých by byla liberalizace udělaná," dodává. Čtyřicítka českých odborářů, kteří osobně přijeli do Štrasburku, kolem svého šéfa mlčky postává a otázky reportérů odbývá odkazem na mluvčího. Po chvíli se osmělí až jedna žena, bývalá členka záchranné služby ve Zlínském kraji a dnes číslo dvě ve zdravotnickém odborovém svazu.

"Je správné, že se veřejné zdravotnictví navrhuje vyškrtnout z liberalizace. Jsem tu, abych to podpořila," říká Dagmar Žitníková. "My nechceme, aby u nás pracovali zdravotníci třeba z Ukrajiny, protože standard jejich práce je jiný a to může poškodit pacienty. Už dneska u nás pracují Poláci nebo Slováci za mnohem nižší platy a to nás ohrožuje," zmiňuje vůbec nejčastější argument proti uvolnění národních bariér pro volný pohyb služeb. O strachu z nástupu levnější konkurence mluví také dva čeští horníci, kteří přijeli do Štrasburku. "Hornictví není jenom kopání uhlí, ale také praní prádla nebo dodávka jídla do šachet. To jsou služby," vysvětluje jeden z nich, Jiří Parma, důvod své účasti na včerejší demonstraci. "Už dneska to dělají slovenské nebo polské firmy a co pak bude s námi, až přijdou Bulhaři nebo Rumuni?," ptá se, ale na odpověď nečeká. Je čas nastoupit do autobusu směr Praha a osud českého hornictví nechat na europoslancích, kteří o Bolkesteinově směrnici budou zítra hlasovat.

Autor: