Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Libye hlásí přes 200 mrtvých, Kaddáfí hází odpovědnost na Evropu

Svět

  18:12aktualizováno  19:18
TRIPOLIS - Rakousko vyslalo na Maltu vojenský letoun pro případnou evakuaci občanů EU z Libye a jiných neklidných zemí oblasti. Žádný příkaz k evakuaci však zatím nebyl vydán. Rakouskému rozhodnutí dnes předcházely zprávy o dalším zvýšení počtu obětí protivládních nepokojů, které trvají už několik dní a jejichž centrem je město Benghází na východě země. Organizace Human Rights Watch (HRW) oznámila, že obětí je už nejméně 173.

Protesty v Benghází foto: Reuters

Turecko se již rozhodlo evakuovat své občany z Libye a od soboty odvezlo přes 250 svých občanů. Z Benghází prý brzy odstartuje další letoun s 256 lidmi do Turecka. České ministerstvo zahraničí zatím doporučilo českým občanům v Libyi, aby se vyhýbali jakýmkoli shromážděním na veřejných prostranstvích a necestovali na východ země.

Libyjské úřady si dnes povolaly zástupce Evropské unie v Tripolisu a pohrozily mu, že Libye přestane spolupracovat s EU v boji proti nelegální imigraci, pokud EU bude nadále podporovat demonstrace v zemi. V Bruselu to oznámilo maďarské předsednictví unie.

"Dnes byl povolán velvyslanec Maďarska v Tripolisu. Bylo mu sděleno, že pokud Evropská unie bude nadále podporovat demonstrace, Libye přeruší spolupráci v boji proti nelegální imigraci s EU," řekl mluvčí maďarského předsednictví Evropské unie v Bruselu Gergely Polner. Libyjské úřady podle agentury AFP chtějí tímto vyjádřit "své znepokojení" nad výroky šéfky evropské diplomacie Catherine Ashtonové, která ve středu vyzvala k respektování "svobody vyjadřování" v Libyi zmítané nepokoji. Ashtonová ústy své mluvčí vyzvala také Tripolis, aby naslouchal demonstrantům a vyhnul se jakémukoli násilí.

Čtěte také:

Ve východolibyjském městě Benghází se dnes znovu sešly tisíce odpůrců libyjského vládce Muammara Kaddáfího a volaly po jeho svržení, uvedli svědci citovaní agenturou AP. Mnozí se shromáždili před soudním dvorem a toto místo nazvali Tahrír 2 s poukazem na káhirské náměstí Tahrír, dějiště protivládních protestů v Egyptě. Další zaútočili na kasárna. Z míst demonstrací bylo slyšet střelbu. Bezpečnostní síly použily proti protestujícím kulomety, střílely i do demonstrantů účastnících se pohřbu sobotních obětí protestů.

Násilí a střelba pokračovaly v Benghází i v noci na dnešek. "Minulou noc to byl masakr," řekl telefonicky agentuře Reuters jeden obyvatel města. Bezpečnostní síly podle něho použily proti demonstrantům těžké zbraně. "Mnoho vojáků a policistů se ale připojilo k protestujícím," popsal situaci.Proti Kaddáfímu se demonstrovalo i v Egyptě.

V Tripolisu několik tisíc obyvatel až do časných ranních hodin demonstrovalo na podporu Kaddáfího a označili ho za průkopníka arabského nacionalismu. Z míst nepokojů je obtížné získat spolehlivé informace, protože novináři zde nemohou volně pracovat, omezené je telefonické i internetové spojení. Údaje či dohady o počtu obětí incidentů v Benghází se rozcházejí. Agentura Reuters a televize Al-Džazíra s odkazem na místní zdroje uvedly, že v sobotu byly zabity "desítky" lidí. Jeden lékař pak agentuře AP řekl, že viděl těla "nejméně 200" zabitých demonstrantů. Úřady žádná čísla o obětech v Benghází ani jinde v zemi neoznámily.

Vysoký libyjský činitel dnes AFP řekl, že ve městě Bajdá na východě země drží skupina islámských extremistů jako rukojmí příslušníky pořádkových sil i řadových občanů. Počet zadržovaných neupřesnil. Skupina, která si říká "Islámský emirát Barky" (někdejší název libyjského severovýchodu), podle něho požaduje "odvolání výjimečného stavu nastoleného pořádkovými silami", jinak prý rukojmí zabije. Už v sobotu prý oběsila dva policisty.

Kaddáfí vládne Libyi přes 42 let. Nynější protesty jsou největší, jaké země za tu dobu zažila. Analytici ale upozorňují, že Kaddáfí má vzhledem k jejímu nerostnému bohatství větší možnosti uklidnit nespokojenost lidí než vládci Egypta a Tuniska, které v posledních týdnech smetly lidové revolty. Nespokojenost s ním se navíc v zásadě omezuje na východ země s centrem v Benghází.

Autoři: ,

Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!
Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!

30 uživatelů eMimina mělo možnost otestovat krém na nohy od Manufaktury z kolekce Louka. Pomohl vám na suchou a hrubou pokožku chodidel? Přečtěte...