Pátek 1. prosince 2023, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Děsivé výjevy po záplavách v Libyi, mrtvé loví v moři, odkládají je v ulicích

Svět

  12:32aktualizováno  12:38
Ničivé záplavy na východě Libye mají po řádění středomořské bouře Daniel více než 5 300 obětí, další tisíce lidí se pohřešují a nejméně 30 tisíc lidí přišlo o střechu nad hlavou. Podle dostupných údajů jde o nejtragičtější záplavy v dějinách Afriky. Nové záběry z místa dokazují, že bilance obětí nebude konečná. „Moře neustále vyplavuje další těla,“ uvedl ministr po civilní letectví ve východolibyjské vládě.

Podle Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) v severovýchodním městě Darná v důsledku záplav přišlo o střechu nad hlavou nejméně 30 tisíc lidí. Počet mrtvých IOM označila za zatím nepotvrzený.

Ministr pro civilní letectví ve východolibyjské vládě agentuře Reuters řekl, že „moře neustále vyplavuje další těla“.

„Dosud jsme napočítali více než 5300 mrtvých a jejich počet se pravděpodobně ještě výrazně zvýší a může se dokonce zdvojnásobit, protože počet pohřešovaných je také v řádu tisíců,“ poznamenal. Doplnil, že obnova po záplavách bude stát miliardy dolarů.

Středomořská bouře Daniel udeřila na libyjskou pevninu v neděli. Libyjské úřady na východě země vyhlásily stav nouze, nechaly uzavřít školy a obchody a vyhlásily zákaz nočního vycházení.

V úterý ministerstvo zdravotnictví východolibyjské správy informovalo o 3000 potvrzených obětech, ale připustilo, že by mrtvých by mohlo být až 10 tisíc. O stejném počtu pohřešovaných hovořil také představitel Mezinárodní federace společností Červeného kříže a Červeného půlměsíce.

Proud vody, který se v neděli valil přes Darná, zpravodajský web BBC přirovnává k cunami. Zkázu způsobila především voda ze dvou přehrad nad městem, které se protrhly. Rozsah škod zachycují satelitní snímky Darná, podle nichž je celé město pod nánosem bahna a centrum protíná řeka, která se vylila z koryta.

V místní nemocnici byly desítky těl zabalených v přikrývkách položeny na chodbách nebo venku na chodníku, aby je obyvatelé mohli identifikovat.

Mustafá Salím řekl Reuters, že celá jeho rodina žije nedaleko řeky naproti mešitě. Když přišla velká voda, všichni spali a dosud nebyl nalezen žádný přeživší. „Zatím jsme přišli o třicet lidí, o třicet členů jedné rodiny,“ řekl.

Tisíce lidí se stále pohřešují a po možných přeživších se tak nadále pátrá. „Vyzýváme všechny mladé Libyjce, každého, kdo má nějaký titul nebo lékařské vzdělání, aby nám přišel pomoci,“ řekl agentuře Reuters dobrovolník v Darná Muhammad Kamatý.

„Máme nedostatek zdravotních sester, potřebujeme pomoc,“ dodal. Do země již začala přicházet zahraniční pomoc, mimo jiné ze sousedního Egypta, avšak situaci komplikuje libyjské dvouvládí. USA, Německo, Írán, Itálie, Katar a Turecko jsou mezi státy, které nabídly pomoc, nebo už ji poslaly.

Nejméně 30 tisíc obyvatel Darná bylo podle dnešního příspěvku IOM vysídleno. V dalších oblastech zasažených záplavami, včetně Benghází, muselo podle této agentury OSN opustit své domovy 6 085 lidí.

Organizace dále uvedla, že se spolu s partnery snaží do postižených oblastí dopravit „léky, pátrací a záchranné prostředky a personál“.

Libye se potýká se špatně fungující infrastrukturou. Vláda šestimilionové země je rozdělená na konkurenční celky na východě a západě, přičemž každý z nich podporují jiné ozbrojené skupiny a zahraniční vlády. Mezinárodně uznávaná vláda národní jednoty sídlící v Tripolisu nemá východní oblasti země pod kontrolou.

12. září 2023

Záplavy na východě Libye jsou nejtragičtější v dějinách Afriky

Nejméně 5300 mrtvých (Libye; 2023) - Středomořská bouře Daniel, která od 4. září řádila v jižní Evropě, udeřila v neděli 10. září na libyjskou pevninu, kde pustošila domy a silnice a způsobila záplavy katastrofických rozměrů. Podle libyjských úřadů zahynulo nejméně 5300 lidí, další tisíce osob jsou pohřešovány. Východolibyjské město Darná bylo zničeno z 25 procent.

Na 800 (Mosambik; 2000) - Záplavy v Mosambiku v únoru a březnu 2000 způsobily silné deště vyvolané cyklonem Leon-Eline, záplavy trvaly čtyři týdny a připravily mnoho lidí o domov. Zahynulo přibližně 800 lidí.

Přes 600 (Nigérie; 2022) - Záplavy v Nigérii zasáhly mnoho částí země, domovy muselo opustit více než 1,4 milionu lidí, zahynulo přes 600 osob.

Přes 500 (JAR; 1987) - Záplavy v září 1987 se staly nejsmrtelnější přírodní katastrofou v dějinách Jihoafrické republiky a vyžádaly si přes 500 obětí. Povodně poškodily více než 30.000 domů, přes 50.000 lidí zůstalo bez střechy nad hlavou a škody byly odhadnuty na 500 milionů dolarů.

Téměř 500 (východní Afrika; 2018) - Záplavy ve východní Africe postihly od března 2018 v Keni, Etiopii, Ugandě, Rwandě, Somálsku, Džibutsku a Burundi miliony lidí. O život přišlo téměř 500 lidí.

470 (Malawi; 1991) - Při záplavách v jihoafrickém Malawi zahynulo v březnu 1991 přes 470 lidí.

400 (Egypt; 1994) - V egyptském governorátu Asijút na jihu Egypta zemřelo v listopadu 1994 přes 400 osob.

360 (Nigérie; 2012) - Nejhorší záplavy v Nigérii za 50 let si do konce října vyžádaly nejméně 360 obětí, o domov přišlo kvůli nim 2,1 milionu lidí.

Zdroj: ČTK

Autoři: ,

Vyhrajte pro svoje děti hřejivého plyšáka Warmies od Albi!
Vyhrajte pro svoje děti hřejivého plyšáka Warmies od Albi!

Vánoce ťukají na dveře a za pár dnů již přivítáme první adventní neděli. Zpříjemněte si vánoční atmosféru krásnou výhrou, která potěší malé i...