Úterý 21. ledna 2020svátek má Běla -4 °C mlha Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Libyjský polní maršál Haftar nepodepsal mírovou dohodu o příměří a odjel z Moskvy. Vzal si čas na rozmyšlenou

V ruské metropoli se od pondělka konaly rozhovory, které měly zajistit detaily... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V ruské metropoli se od pondělka konaly rozhovory, které měly zajistit detaily... | foto: Reuters

Moskva Libyjský polní maršál Chalífa Haftar si po neúspěšných rozhovorech o příměří vzal podle Moskvy dva dny na rozmyšlenou a v úterý ráno z Ruska odjel bez podpisu dohody. V ruské metropoli se za účasti ruských a tureckých diplomatů od pondělka konala jednání, která měla zajistit klid zbraní mezi mezinárodně uznávanou vládou Fáize Sarrádže sídlící v Tripolisu a Haftarovými jednotkami. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v úterý Haftarovi jeho postup vyčetl a oznámil, že v případě pokračování bojů se Ankara nebude zdráhat zasáhnout.

Haftarův odjezd bez podepsání dohody v úterý potvrdil ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. „Všichni máme jeden cíl a vyzvali jsme strany (konfliktu) v Libyi, aby raději vyjednávaly, než aby se věci snažily řešit násilím,“ uvedl Lavrov. Šéf diplomacie zároveň ujistil, že Moskva bude společně s Ankarou dál usilovat o mírové řešení.

Rusko a Turecko zprostředkovaly mírové rozhovory, k nimž kromě Haftara přijel také Sarrádž. Osobně se nesetkali a jednali pouze s prostředníky. Haftar od loňska bojoval o Tripolis, ale od 12. ledna obě strany dodržovaly Ruskem a Tureckem navržený klid zbraní. V Moskvě se měly dohodnout detailní podmínky příměří.

Libyjský polní maršál Chalífa Haftar podle tiskové agentury TASS odjel z Moskvy...
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan s libyjským premiérem Faízem Sarrádžem.

Před obnovením bojů varoval Erdogan, který Haftarovi pohrozil, že „mu dá lekci“, pokud na Sarrádžovu vládu znovu zaútočí. Prezident zároveň v projevu Haftara označil za pučistu. Agentura TASS v úterý s odvoláním na arabská média uvedla, že na jihu Tripolisu v úterý opět byla slyšet střelba, což by naznačovalo konec dočasného příměří.

Agentura Interfax v úterý však s odvoláním na ruské ministerstvo obrany uvedla, že Haftar byl s návrhem příměří spokojen a vzal si dva dny na rozmyšlenou, které využije k poradě se svými spojenci v Libyi.

Arabská redakce stanice Sky News naproti tomu oznámila, že Haftar měl řadu námitek. V nepřímých rozhovorech požadoval záruku, že LNA bude moci vstoupit do Tripolisu a že bude sestavena vláda národní jednoty, která musí získat důvěru parlamentu sídlícího ve východolibyjském Tobrúku. Dále požadoval mezinárodní dohled nad příměřím s vyloučením Turecka a stažení bojovníků, kteří do Libye přišli ze Sýrie a Turecka.

O nesouhlasu Haftara s návrhem klidu zbraní informovala v úterý i televize Al-Arabíja. Polní maršál podle ní smlouvu nepodepíše, dokud všechny jeho požadavky nebudou zohledněny.

Sarrádž naopak požadoval, aby se Haftarova armáda stáhla na pozice, na nichž byla do loňského dubna, kdy LNA začala postupovat k Tripolisu. Sarrádž, který dohodu podepsal, si rovněž dělá nárok na funkci nejvyššího velitele libyjské armády.

Další příležitost ke smíření obou stran bude v neděli, kdy bude o Libyi jednat mezinárodní konference v Berlíně.

Premium

Proč vyhraje vodík. Vynálezce Tůma má o budoucnosti automobilů jasno

Popularizátor vědy, novinář a pedagog Jan Tůma vynalezl v 60. letech výukový... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Už před dvaceti lety se projel vodíkovým autem, kterým chtějí Japonci na letošní olympiádě v Tokiu propagovat...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

Přivřela oči a doufala v polibek. Manžel ji místo toho shodil ze srázu

Přivřela oči a doufala v polibek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ležela vedle něj a pravidelně oddychovala. Odtáhl se od ní, co mu jen postel dovolila, a otočil se zády. Musí to udělat...

TIP: Jak předejít úrazům u dětí? Naučte je nebezpečí předcházet
TIP: Jak předejít úrazům u dětí? Naučte je nebezpečí předcházet

Ročně je v České republice ošetřeno okolo 350 tisíc úrazů u dětí do 14 let. Mnohé z nich si do života odnášejí trvalé následky. Naučte své děti, jak nebezpečí předcházet.