Úterý 28. března 2023, svátek má Soňa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Slabý Putin ztrácí Čínu i Indii. A éra Merkelové je pryč, řekl Lipavský Němcům

Do volebního štábu Pirátů dorazil také ministr Zahraničí Jan Lipavský. (24. září 2022) foto: Anna Boháčová, MAFRA

Ruský prezident Vladimir Putin se ukázal být slabším, než se předpokládalo, prohlásil ministr zahraničních věcí Jan Lipavský v rozhovoru s německým deníkem Bild. Podle Lipavského s koncem Angely Merkelové ve funkci německé kancléřky končí také éra vstřícného přístupu k Rusku. Evropa by se dále také měla naučit omezit vliv Moskvy.
  19:27

Putin se podle Lipavského projevil jako slabý vůdce, který bude stále slábnout, neboť se vydal na cestu, kterou neumí ukončit. „Je to slabý vůdce. A v Rusku být slabým vůdcem často vede k osobnímu konci,“ řekl Lipavský.

Uvedl také, že Putin se útočením na ukrajinské civilní cíle sám chová jako terorista, ačkoli třeba úder na most na Krym sám označuje za terorismus.

K útokům na civilní cíle český ministr řekl, že Rusko tak chce oslabit morálku Ukrajinců. Poznamenal ale, že Kreml nebude schopen v takovéto intenzitě teroru pokračovat, neboť ruské síly mají jen omezené množství sofistikovaných raket. Putin také podle něj ztrácí Čínu a Indii.

„Hra na jadernou válku je příliš pro stát jako Indie a Čína, které mají jinak distancovaný postoj ke konfliktu,“ řekl.

Evropa se podle Lipavského musí v přístupu k Rusku vyvarovat opakování chyb z minulosti.

„Doba Merkelové skončila. A tato politika vůči Rusku také skončila,“ řekl. „Jak chcete zlepšit vztahy s Ruskem, když Rusko střílí rakety na civilisty a otevřeně to přiznává? Když Rusko vede energetickou válku proti Evropě? Když Rusko nasadilo proti Evropě hybridní vedení války a dezinformace?“ položil si otázku. Uvedl, že Evropa se musí naučit ruský vliv omezit. „Myslím, že Německo tomu rozumí,“ dodal.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat