Úterý 5. prosince 2023, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Pobaltské státy zakázaly vjezd ruským autům. Rasismus, reaguje Kreml

Maria Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí. foto: Profimedia.cz

Litva a Lotyšsko v úterý přestaly na své území vpouštět vozidla registrovaná v Rusku, ve středu stejný krok oznámilo také Estonsko. Děje se tak poté, co Evropská komise v uplynulých dnech vyjasnila pravidla ohledně zákazu dovozu automobilů a osobních věcí, informoval ruskojazyčný servis BBC.
  10:55aktualizováno  13:06

Podle Evropské komise při uplatňování pravidel týkajících se sankcí zavedených proti Rusku kvůli jeho invazi na Ukrajinu nezáleží na tom, zda jde o auta určená pro soukromé nebo služební účely; restrikce se vztahují na všechny automobily s ruskou poznávací značkou.

„Cíl sankcí proti Rusku je jediný – donutit agresorskou zemi ustoupit ke svým hranicím,“ řekl estonský ministr vnitra Lauri Läänemets. Dodal, že po konzultaci s Litvou a Lotyšskem se usnesli na tom, že omezení budou nejúčinnější, když jsou sankce uvalovány společně.

Pokud přijede na hranice, řidič nebo majitel vozidla s ruskou poznávací značkou se musí vrátit do Ruska s autem nebo překročit hranice bez něj, uvádí estonské ministerstvo vnitra. Ministr zahraničí Margus Tsahkna chce na čtvrtečním jednání vlády nastolit otázku, co s ruskými auty, která se v Estonsku už nacházejí.

„Setkám se dnes se zástupci dalších zemí hraničících s Ruskem, se kterými v prvé řadě posoudím tuto otázku. Pro Estonsko jako zemi, která sousedí s Ruskem, je důležité realizovat takové restrikce spolu se sousedy. Vítám, že Litva a Lotyšsko již přijaly podobné rozhodnutí. Při společném postupu jsou omezení účinnější, a tak lze zvýšit cenu agrese pro Rusko,“ řekl ministr. „Nemůžeme pomáhat občanům země, která se dopouští agrese, těšit se z výhod svobody a demokracie, zatímco Rusko pokračuje v páchání genocidy na Ukrajině,“ dodal.

„Auta registrovaná v Rusku nejsou pouštěna přes hranici. Rozhodující není pas, ale to, kde je auto zaregistrováno,“ uvedla litevská celní správa. Podotkla, že zákaz se tak může týkat i vozidel občanů Evropské unie, pokud jsou zapsána v Rusku.

Šéfka litevské diplomacie Agné Bilotaitéová agentuře BNS řekla, že ruské automobily vjíždějící do Litvy by měly být konfiskovány. Výjimka se bude týkat ruských motoristů, kteří předloží doklady o tom, že přes litevské území přejíždějí do Kaliningradské oblasti, která je vklíněna mezi Polsko a Litvu. Německá média už v létě informovala o případech, kdy celníci zabavili lidem z Ruska auta registrovaná v jejich vlasti.

Evropská komise před několika dny zveřejnila vysvětlení týkající se zákazu přivážení určitých věcí z Ruska. Týká se osobních automobilů a více než 150 typů osobních věcí. Web Euronews píše, že tyto restrikce platí už několik měsíců, ale Evropská komise je v pátek vyjasnila s cílem zajistit, aby je členské státy uplatňovaly správně a jednotně.

Evropská komise ve svém vysvětlení ovšem nespecifikovala, co se má stát s auty s ruskými registračními značkami, která už na území sedmadvacítky jsou, podotýká server Euractiv. V některých zemích EU je přitom takových vozidel poměrně dost. Jde třeba o Bulharsko, kde asi 300 tisíc Rusů nakoupilo nemovitosti a mnoho z nich jezdí v automobilech vedených v Rusku.

Seznam věcí, které pocházejí z Ruska a nesmějí se dovážet do EU, se týká i předmětů denní potřeby, jako jsou žiletky, dentální nitě, deodoranty, mýdlo, oblečení a obuv, ale i položek s případným vojenským využitím.

Výjimku mají věci, které jsou do EU dováženy pro osobní použití občanů členských států unie a členů jejich nejbližší rodiny. Mluvčí Evropské komise také v pondělí podle agentury Reuters ujistil, že neočekává, že by celníci Rusy přijíždějící do nějaké země sedmadvacítky vysvlékali z oblečení kvůli tomu, že obcházejí sankce. „Jde o jinou situaci, než kdyby přijížděli v luxusním autě,“ řekl.

Ruští představitelé v pondělí zákaz vjezdu pro auta registrovaná v Rusku a zákaz dovážení určitých věcí označili za rasistický. „Je to rasismus,“ uvedla mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová. Podle místopředsedy ruské bezpečnostní rady a bývalého prezidenta Dmitrije Medveděva jde „o plivanec do tváře všem Rusům“.

Někteří Rusové říkají, že Západ občas hraje Kremlu do karet, když některé jeho kroky vytvářejí obraz Rusů jako zločinců, které je třeba a trestat a ostrakizovat za válku, na kterou nemají vliv, píše Reuters. Kreml tvrdí, že Západ zachvátila rusofobie a Rusy diskriminuje.

Autoři: ,