Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

LN: Čeští europoslanci ve válce

Svět

  19:48
ŠTRASBURK/BRUSEL - Češi si možná myslí, že politici, které zvolili do europarlamentu, vzájemně spolupracují. Ve Štrasburku přece zastupují nejen své strany, ale i Česko. Realita je ale úplně jiná.

Europoslanec za ODS Jan Zahradil foto: Lidové noviny

Osobní animozita mezi některými členy štrasburské čtyřiadvacítky dosahuje místy až komických rozměrů. Má ale jasné důsledky: oslabení českého hlasu v parlamentu unie.
Například Jan Zahradil (ODS) nedávno odmítl podepsat petici Libora Roučka (ČSSD) proti bariérám na zaměstnávání nováčků, ačkoli se občanští demokraté volným trhem zaštiťují přestože za pád restrikcí slibovali lobbovat všichni čeští europoslanci. Zahradil totiž nebude podporovat akci „politické nuly“ (Zahradilův výraz) Roučka, který naopak nemá v lásce „zaťatého“ (Roučkův termín) Zahradila.

Podobně si Jana Bobošíková (nezávislá) dává pozor na to, aby její jméno nebylo pod ničím, kde už je podpis Vladimíra Železného (ND). „U nás se politika chápe jako válka a projevuje se to i tady,“ přiznává Richard Falbr (ČSSD), který učinil jediný - a neúspěšný - pokus zorganizovat společné setkání všech českých europoslanců. „Nebyl o to zájem,“ krčí rameny Falbr.

„Jsou to jednotlivosti, ale něco odrážejí,“ komentuje české spory v europarlamentu jeho znalec, mluvčí liberálů Yannick Laude. Slovenská europoslankyně z lidovecké frakce Zita Pleštinská mluví podobně. „Češi sami sebe oslabují. My se také chytneme, a politicky stojíme každý jinde. Ale pravidelně se scházíme a vždycky si to vyříkáme,“ popisuje vztah mezi čtrnácti slovenskými europoslanci Pleštinská.


Další podrobnosti
o válce českých europoslanců
si přečtěte v pondělním vydání deníku


Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit
Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...