Pondělí 18. října 2021, svátek má Lukáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

LN: Jednání ve stínu raket a osad

Svět

  22:13
JERUZALÉM/PRAHA - Čas úsměvů a potřásání si rukama před televizními kamerami skončil mírovou konferencí v americkém Annapolisu. Včera se Izraelci a Palestinci dali do práce – po sedmi letech obnovili mírové rozhovory, na nichž se v USA dohodli.

Dohoda. Izraelsko-palestinské rozhovory budou obnoveny 12. prosince.

A hned první den jednání  naznačil, že dohoda je zatím daleko: samotné jednání zastínily spory o výstavbu židovských osad a rakety dopadající na jihoizraelský Sderot.

Palestinská delegace vedená bývalým premiérem Ahmadem Kurájou dokonce čelila tlaku, aby včerejší schůzku bojkotovala. Palestince totiž rozhořčilo, že izraelská vláda vypsala minulý týden tendr na výstavbu 300 nových domů na okupovaném západním břehu Jordánu. Izraelci chtějí stavět v Har Homa (arabsky Džabal abú Ghnajm) ležícím na jih od Jeruzaléma.

Rozhodnutí vlády nezvykle ostře zkritizovaly i jindy loajální Spojené státy. Stejný názor zazněl i od diplomatů Evropské unie. Palestinského prezidenta Mahmúda Abbáse tak k bojkotu vyzýval nejen radikální Hamás, ale i někteří politici z jeho vlastní strany.

 "Žádali jsme úplné a bezvýjimečné zastavení růstu osad," řekl agentuře AFP po jednání Kurája. Týká se to prý i rozšiřování osad, které Izrael odůvodňuje jejich přirozeným růstem. "Není překvapením, že izraelský krok byl vnímán jako provokace nebo přinejlepším hloupost," napsal ve svém úvodníku izraelský list Haarec.

Další podrobnosti
o obnovení mírových jednání
si přečtěte ve čtvrtečním vydání deníku
Autor:

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Od perfekcionisty Contadora k Pogačarovi bez nepřátel. Hvězdy očima Kreuzigera

Premium Zažil vládu Contadora i Frooma, řádění Sagana, razantní nástup Pogačara. Během šestnácti let profikariéry se vedle...

Mohlo by vás zajímat