Úterý 28. března 2023, svátek má Soňa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

LN: Rus, který sestřelil McCaina

Svět

  20:37
MOSKVA/PRAHA - Muž, který sestřelil 6. října 1967 ve Vietnamu pozdějšího neúspěšného kandidáta na amerického prezidenta Johna McCaina, žije. Leží v 442. petrohradské nemocnici na Suvorovském prospektu. Vypátrali ho novináři z ruského listu „Moskovskij komsomolec“.

John McCain foto: ČTK

Sovětský veterán, který pochopitelně tehdy bojoval na straně vietnamských komunistů proti USA, byl ochoten své vzpomínky na to, jak málem zabil budoucího skoroprezidenta Ameriky, zveřejnit.
Jurij Trušečkin, podplukovník raketových vojsk, je dnes v zaslouženém důchodu. Skromně o tom, jak málem změnil chod dějin, říká: „Já jsem jen zmáčkl tlačítko.“ Ani se tím, že sestřelil McCaina, chlubit nechtěl. Během prezidentských voleb v USA mu to prostě „ulítlo“, když se s ostatními pacienty dívali na televizi. Ti ale nelenili a zatelefonovali novinářům.

„Byl jsem důstojníkem zodpovědným za navádění v raketové baterii,“ říká Trušečkin. Když od Tonkinského zálivu přilétla americká letadla, Vietnamci po nich začali pálit.

Hlavním úkolem bylo ubránit strategický most. V den, kdy byl sestřelen McCain, se Trušečkin už chystal opustit své bojové stanoviště. V tom se rozezněly sirény. Dva americké Phantomy F-4 se blížily. Rusko-vietnamští obránci mostu měli připravené pouze dvě rakety. Jednu vystřelili Vietnamci do džungle. Druhou, poslední, Trušečkin namířil na letadlo, které se chystalo shodit bombu na most. Právě v něm údajně seděl John McCain.


Další podrobnosti
o sovětském veteránovi
si přečtěte ve středečním vydání deníkuSOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu
SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu

Zapojite se do soutěže o 3 hodnotné vouchery a vybrte si správné spodní prádlo, které vám bude dělat radost. Jak na to?

Mohlo by vás zajímat