Sobota 28. listopadu 2020svátek má René 3 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Vražda Čecha v Londýně: Policie zatkla tři podezřelé, nejmladšímu je 16 let

Zdeněk M. na fotografii poskytnuté Metropolitní policií. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zdeněk M. na fotografii poskytnuté Metropolitní policií. | foto: Metropolitní policie

LONDÝN Londýnská policie zatkla tři muže, kteří jsou podezřelí, že ve středu pozdě večer zavraždili jednatřicetiletého Čecha. Informoval o tom v sobotu na svém webu deník The Guardian. Mezi zadrženými je i šestnáctiletý chlapec.

Vyšetřovatelé jsou přesvědčeni, že Čech se nepohodl v restauraci Perfect Fried Chicken na ulici East India Dock nedaleko svého bydliště se skupinou mladíků. Ti si pak na něj počkali venku a napadli ho.

Podle očitého svědka útočníci srazili muže v saku ranou do hlavy řetězem k zamykání kol. Šlo o čtveřici mladíků, kteří do napadeného, když spadl na zem, ještě kopali. Po činu odjeli na kolech typu BMX.

„Dva muži ve věku 19 a 29 let a šestnáctiletý mladík byli zatčeni pro podezření z vraždy,“ napsal The Guardian s odvoláním na informaci policie v souvislosti s uvedeným útokem. Trojice je na policejní stanici, kde je vyslýchána.

Mluvčí metropolitní policie rovněž vyzval prostřednictvím médií všechny, kdo viděli, co události předcházelo, nebo byli svědky samotného útoku, aby se přihlásili.

Čech podle policie zemřel ve středu ještě před půlnocí. Podlehl následkům zranění hlavy.

Přátelé zesnulého dnes na webu zaměřeném na skupinové financování (crowdfunding) GoFundMe zřídili sbírku na převoz těla do České republiky. Potřeba je podle nich 10 tisíc liber (asi 312 tisíc korun). Před 21:00 SELČ bylo ve fondu téměř 4700 liber (asi 147 tisíc korun).

V souvislosti se změnou atmosféry v Británii po referendu o vystoupení země z Evropské unie se někdy hovoří o politicky motivovaných útocích namířených proti přistěhovalcům. České ministerstvo zahraničí ale už v pátek uvedlo, že tento čin za politicky motivovaný nepovažuje. Ani podle britských médií nejde o zločin z nenávisti, ale spíš o pouliční kriminalitu.

Naopak jako etnicky motivovaný zločin označily britské a polské úřady srpnový útok asi dvacetičlenného davu mládeže v anglickém Harlow na dvojici Poláků, z nichž jeden na následky zranění zemřel. Po červnovém referendu se v Británii zvýšil počet útoků na Poláky a začátkem září o této situaci přijela do Londýna jednat polská vládní delegace. Britská ministryně vnitra Amber Ruddová uvedla, že na vyšetřování podobných útoků dohlédne.

Podle oficiálních údajů z roku 2014 žije v Británii zhruba 790 tisíc Poláků, což je činí po Indech druhou největší komunitou přistěhovalců v zemi. České úřady uvádějí, že v loňském roce na území Británie pracovalo asi 37 tisíc českých občanů.

Plaga: Stát zaplatí doučování slabších žáků, zvažujeme školu o prázdninách

Premiér Andrej Babiš (ANO). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Příští týden by už konečně mohlo být zřejmé, kdy se minimálně prvňáčci a druháci vrátí do školních lavic. Do konce...

Covid může zabíjet i kvůli přehnané imunitě. V ohrožení nejsou jen oslabení

Premiér Andrej Babiš (ANO). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Většina nakažených vyleží covid-19 doma. Pro část pacientů s vážným průběhem je ale koronavirus doslova zabijákem. Tedy...

ANALÝZA: Mlčenlivá pomsta. Američané se bojí říkat, co si myslí, ukázaly volby

Premiér Andrej Babiš (ANO). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Amerika odvolila a nikdo nevěděl, kdo vyhrál, i když Joe Biden to pak začal mít stále více na dosah, byť jen o nos. Ale...