6. září 2016 13:31 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Londýnské letiště rušilo lety. Aktivisté za práva černochů pronikli na ranvej

Ilustrační foto: London City Airport | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto: London City Airport | foto: Shutterstock

LONDÝN Devět aktivistů britské odbočky amerického hnutí Black Lives Matter (Na černošských životech záleží) v úterý ráno proniklo na ranvej letiště London City na východě britské metropole a způsobilo zpožďování a rušení letů. Policie postupně všechny aktivisty zatkla a provoz na letišti byl kolem poledne částečně obnoven.

Členové hnutí chtěli dnešním činem podle svého prohlášení poukázat na negativní dopady klimatických změn a znečištění ovzduší, které podle nich nejprve pociťují černoši. Skupina v Británii způsobila dopravní blokády už dříve.

Policie nyní vyšetřuje, jak se aktivistům podařilo překonat bezpečnostní opatření letiště a dostat se na dráhu obklopenou vodou. Podle britského tisku patrně přeplavali přes Temži nebo ji přepluli na člunu.

Letiště London City využívají podle BBC kvůli jeho blízkosti především bankéři a obchodníci ze čtvrti Canary Wharf, která je spolu s City finančním centrem britské metropole. Letiště má jedinou ranvej a loni odbavilo 4,3 milionu cestujících.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz