Pondělí 26. února 2024, svátek má Dorota
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Jennifer Lopez zpívala diktátorovi. Teď se za to kaje

Svět

  16:20
WASHINGTON/AŠGABAT - Americká zpěvačka Jennifer Lopez by prý turkmenskému diktátorovi Gurbanguli Berdymuhamedovi nikdy nezpívala, kdyby věděla, že se v jeho zemi porušují lidská práva.

Jennifer Lopez foto: Reuters

Její "Happy Birthday" v kaspickém letovisku Avaza v sobotu zaznělo na žádost čínské plynárenské společnosti, která cestu Lopez organizovala. Prosba zazpívat prý přišla na poslední chvíli a zpěvačka ji "laskavě vyslyšela".

Berdymuhamedov, někdejší zubař předchozího turkmenského vládce Saparmurata Nijazova, slavil o víkendu šestapadesát let. Politik, který na Západě čelí tvrdé kritice kvůli autoritářským sklonům a pronásledování opozice, ovládá pouštní izolovanou zemi tvrdou rukou a investice z obrovských zásob zemního plynu rozděluje mezi rodiny svých stoupenců. Podle exilové opozice v zemi vládne bezpráví a cenzura.

ČTĚTE TAKÉ:

Lopez v prohlášení uvedla, že o ničem takovém nevěděla. Akce, na kterou do Turkmenistánu přijela, prý nebyla politická a narozeninový song zpěvačka nezazpívala na žádost kritizovaného prezidenta, ale čínských organizátorů.

Gurbanguli Berdymuhamedov

"Kdyby Jennifer Lopez věděla o obviněních, které se na adresu prezidenta objevují, nikdy by akci nenavštívila," uvádí se v prohlášení zpěvaččina tiskového zástupce. Cestu Lopez zorganizovala čínská státní energetická společnost China National Petroleum Corporation (CNPC), která vybudovala plynovodní potrubí z Turkmenistánu do Číny.

Lopez měla podle turkmenských státních médií v Avaze strhující úspěch. Její zpěv vyvolal ovace přítomných ministrů a velvyslanců. Vyvrcholily v okamžiku, kdy zapěla "Happy Birthday, Mr. President" v obklopení popových hvězd z Ruska, Ukrajiny, Turecka a Číny. Večer zakončilo klavírní vystoupení prezidentova devítiletého vnuka Kerimberdyho Berdymuhamedova a okázalým ohňostrojem.

Autoři: ,

Milovníci šití, pozor! Vyhrajte balíček pro šicí nadšence od Funny Bunny
Milovníci šití, pozor! Vyhrajte balíček pro šicí nadšence od Funny Bunny

Tentokrát přinášíme soutěž pro všechny kreativní duše, které milují práci s látkami. Tři výherci získají šicí balíček od Funny Bunny, který dodá...