6. října 2018 20:45, aktualizováno 7. 10 16:55 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Lotyšské volby vyhrálo proruské Centrum shody, druzí skončili populisté

Lidé volí ve volbách v Lotyšsku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lidé volí ve volbách v Lotyšsku. | foto: Reuters

Riga Parlamentní volby v Lotyšsku vyhrálo podle očekávání sociálnědemokratické Centrum shody (SC), které tradičně volí etničtí Rusové. Druzí skončili populisté ze strany Komu patří stát (KPV) a třetí Nová konzervativní strana (JKP). Do Sejmu se dostalo sedm z 16 kandidujících stran.

Se ztrátami k nim patří i tři členové stávající vládní koalice. Vyplývá to z výsledků zveřejněných dnes na webu ústřední volební komise.

Centrum shody získalo 19,8 procenta hlasů a ve stočlenném zákonodárném sboru podle volební komise obsadí 23 křesel. Druhá strana KPV dostala 14,25 procenta hlasů, které jí přinesly 16 mandátů. Stejný počet poslanců bude mít i třetí JKP, kterou podpořilo 13,59 procenta hlasujících.

Vítězství Centra shody, které vyhrálo i troje předchozí parlamentní volby, se očekávalo. Nicméně není jasné, zda se této straně vzhledem k jejímu proruskému charakteru podaří sestavit koalici. Jiné politické subjekty se s ní spojit doposud vždy odmítly. Zda se něco změní poté, co letos SC ukončilo spolupráci s ruskou vládnoucí stranou Jednotné Rusko, se teprve uvidí. 

Strany mají dva týdny na debatu o složení vlády

Zástupci KPV, vedené bývalou filmovou hvězdou Artussem Kaimišem, podle agentury AFP už dali najevo, že mohou spolupracovat se všemi politickými stranami.

Pokud jde o strany dosavadní středopravicové vládní koalice, hodně si pohoršily a dohromady v Sejmu obsadí jen 32 křesel. Svazu zelených a rolníků (ZZS) premiéra Márise Kučinskise připadne 11, Národní alianci (NA) 13 a Jednotě (V) osm.

Do parlamentu se s nečekaným úspěchem ještě dostala nová strana Pro rozvoj Lotyšska (LA), která bude mít v Sejmu 13 zástupců. Deklarovaným cílem tohoto politického uskupení, které vzniklo letos spojením tří stran, je „vytvořit moderní, spravedlivé Lotyšsko ve sjednocené Evropě“.

Podle agentury LETA mají nyní představitelé úspěšných sedmi parlamentních stran dva týdny na předběžné rozhovory o možném vytvoření koaliční vlády. Pak prezident Raimonds Véjonis zahájí konzultace o tom, koho pověří sestavením nové vlády. Podle výsledků bude nutné většinovou vládní koalici sestavit nejméně ze tří stran v případě, že tentokrát jejím členem bude i Centrum shody.

ČTK

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.