Úterý 3. října 2023, svátek má Bohumil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Lotyši v hokejové euforii vyhlásili svátek. Ruská menšina může jen přihlížet

Svět

  16:18
Lotyšský parlament vyhlásil pondělí státním svátkem. V neděli o tom narychlo hlasovali tamní poslanci poté, co Lotyši porazili na hokejovém mistrovství světa v prodloužení Spojené státy americké 4:3, a získali tak bronzové medaile. Jde o první cenný kov z hokejového šampionátu od obnovy nezávislosti země v roce 1991.

Návrh, aby bylo pondělí na počest vítězství vyhlášeno státním svátkem, na mimořádné schůzi parlamentu podpořilo 52 poslanců, nikdo nebyl proti a tři se zdrželi hlasování, napsal veřejnoprávní portál lsm.lv.

V odůvodnění zákona se připomíná, že „od obnovy lotyšské nezávislosti je hokej jedním z nejoblíbenějších a nejvíce podporovaných sportů a účast lotyšských hokejových profesionálů je vždy pro lotyšskou společnost velkou událostí“. Poslanci také uvedli, že společná oslava podpoří národní sebevědomí a jednotu lotyšské společnosti.

Tisíce lotyšských fanoušků přišly přivítat bronzové hokejisty při jejich návratu z mistrovství světa. (29. června 2023)

Přibližně čtvrtinu z necelých dvou milionů obyvatel Lotyšska tvoří Rusové. Mnoho lidí proto východního souseda vnímá jako zásadní bezpečnostní hrozbu, a to zejména po ruské invazi na Ukrajinu.

Lsm.lv uvádí, že jedním z důvodů pro vyhlášení pondělního mimořádného státního svátku bylo to, aby lidé mohli reprezentaci přijít přivítat v Rize po návratu z MS v Tampere.

Jejich rozhodnutí způsobilo zmatky mezi majiteli různých provozoven ohledně toho, jak mohou otevřít, i mezi zaměstnavateli, kteří nemají jasno, jak zaplatit lidem, kteří dorazí do práce. Podle plánu se uskuteční zkoušky ve školách, jinak bylo ale vyučování zrušeno, zavřeny jsou i státní školky. Naopak některá zdravotnická zařízení informovala, že budou fungovat jako ve všední dny.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!