Pátek 1. března 2024, svátek má Bedřich
130 let

Lidovky.cz

Lva Cecila zabil americký zubař. Ten prý nevěděl, že jde o místní celebritu

Svět

  9:44
HARARE - Nejslavnějšího zimbabwského lva, třináctiletého Cecila, zabil na počátku července americký zubař. S odvoláním na zimbabwské ochránce přírody o tom ve středu informovaly světové agentury. Za možnost odstřelit oblíbenou šelmu údajně Walter James Palmer dvěma mužům zaplatil 50 tisíc dolarů (1,2 milionu Kč). Lovec se nyní brání tím, že netušil, že jedná protizákonně.
Lev (ilustrační foto)

Lev (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Tělo slavného lva stažené z kůže a bez hlavy našli správci na okraji zimbabwské rezervace Hwange na počátku července. Lovec podle nich podplatil dva muže, aby Cecila vylákali pomocí mršiny připevněné na voze mimo národní park, kde jej nejprve postřelil šípem a teprve po 40 hodinách ho dohledal a usmrtil.

Španělský turista zastřelil nejslavnějšího lva Afriky. Tělo Cecila našli bez kůže a hlavy

Původní informace hovořily o tom, že lva zabil španělský turista. Podle Johnnyho Rodriguese, předsedy ochranářské organizace ZCTF, se ale jednalo o amerického zubaře Palmera. Ten už přiznal, že lva zabil a vyjádřil nad svým činem hlubokou lítost. Zároveň ale namítl, že si najal dva profesionální průvodce na lovecký výlet, a domníval se tak, že je vše v souladu se zákonem.

„Netušil jsem, že ten lev, kterého jsem skolil, byla místní celebrita, ... dokud lov neskončil,“ uvedl Palmer. „Spoléhal jsem se na odbornou radu profesionálních průvodců,“ dodal. 

Údajné průvodce už zimbabwské úřady obvinily z pytláctví. Jeden z nich, místní profesionální lovec Theo Bronkhorst, byl dnes obžalován z toho, že nedokázal udělat nic proti ilegálnímu lovu. U soudu řekl, že se necítí vinen a poté, co složil kauci a odevzdal cestovní pas, byl propuštěn na svobodu. Proces s ním se bude konat 5. srpna. Pokud by ho soud shledal vinným, hrozí mu pokuta až 20 tisíc dolarů (491 tisíc korun) a až desetileté vězení. Druhý obviněný ve středu ještě u soudu nebyl.

Američan Palmer měl kvůli svému loveckému koníčku potíže už v minulosti. V roce 2006 údajně zabil v americkém státě Wisconsin medvěda baribala mimo honební oblast, posléze ho převezl a tvrdil, že ho skolil v povolené zóně. Dostal kvůli tomu roční podmínku a pokutu téměř 3000 dolarů (asi 74 tisíc korun).

Palmer se mezitím stal terčem útoků ze strany rozzlobených uživatelů internetu, mnozí z nich mu dokonce přejí smrt. „To je nechutné. Doufám, že tě hodí do klece s hladovými lvy,“ vzkázala Palmerovi jedna žena prostřednictvím facebookové stránky jeho zubařské ordinace.

Lev Cecil nosil obojek s GPS údaji, které umožňovaly sledovat jeho pohyb. Byl zahrnut do projektu Oxfordské univerzity. Palmer a jeho průvodci se podle ochranářů pokusili neúspěšně obojek zničit.

Co na to Zimbabwe

Zimbabwe umožňuje lovcům za poplatek legální odstřel slonů, buvolů či lvů mimo rezervace. Údajně tak získává peníze na další ochranu přírody. Po Cecilově zabití podepsalo asi 130 tisíc lidí petici adresovanou zimbabwskému prezidentovi Robertovi Mugabemu. Požadují v ní, aby země přestala povolení na odstřel ohrožených zvířat vydávat.

Agentura Reuters uvedla, že jednou z mála zemí, kde zabití lva Cecila nevyvolalo hysterii, je samotné Zimbabwe. Míra nezaměstnanosti tam dosahuje 80 procent a místní lidé mají dost starostí s tím, aby pro sebe a své rodiny zajistili dostatek jídla.

Autor: