Sobota 1. dubna 2023, svátek má Hugo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

U Záporožské jaderné elektrárny se bojuje, ozývají se výbuchy, hlásí MAAE

Ruský voják v areálu Záporožské jaderné elektrárny (4. srpna 2022) foto: Reuters

V okolí Záporožské jaderné elektrárny slyšeli experti Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) ve čtvrtek i v předchozích dnech řadu silných výbuchů. Výbuchy, ke kterým došlo mimo areál největšího jaderného zařízení v Evropě, svědčí podle prohlášení MAAE o blízkých vojenských aktivitách.
  10:49

„Včera okolo 10:00 místního času (9:00 SEČ) bylo slyšet osm silných detonací, které rozvibrovaly okenní tabulky v zařízení, a další byly slyšitelné dnes,“ stojí ve čtvrtečním prohlášení.

Podobné incidenty pozorovatelé MAAE, kteří jsou v elektrárně od září loňského roku, hlásí vídeňskému ústředí v posledních dnech a týdnech téměř denně. Zatímco některé rány se ozývají poměrně daleko od zařízení, jiné se zdají být v jejím přímém okolí.

Ruská invazní vojska se jihoukrajinské Záporožské jaderné elektrárny zmocnila loni v březnu v prvních dnech invaze na Ukrajinu. V elektrárně nicméně stále pracuje ukrajinský personál, který podle dřívějších vyjádření ukrajinské strany funguje pod obrovským tlakem. Zařízení se opakovaně stalo terčem ostřelování, z čehož se navzájem obviňovaly ruská a ukrajinská armáda.

Elektrárna je kvůli obavám o bezpečnost odpojena od ukrajinského energetického systému a všech šest reaktorů je odstaveno. Dva z nich ale operují v omezeném provozu a poskytují elektřinu pro samotnou elektrárnu a přilehlé město Enerhodar, píše ruskojazyčný server BBC.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat